Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya’nın Milyarder Nüfusu 5 Yıl İçinde 1000’i Geçecek

Londra merkezli gayrimenkul danışmanlığı Knight Frank tarafından hazırlanan 2019 Servet Raporu, servet büyümesinin önümüzdeki beş yıl içinde küresel olarak nasıl şekilleneceğini anahatlarıyla çizdi.
Asya’nın Milyarder Nüfusu 5 Yıl İçinde 1000’i Geçecek
Yorum

Londra merkezli gayrimenkul danışmanlığı Knight Frank tarafından hazırlanan 2019 Servet Raporu, Asya’daki milyarderlerin sayısının önümüzdeki 5 yıl içinde 1000’in üzerine yükseleceğini gösterdi. 2023’e gelindiğinde dünya milyarder nüfusunun 2.696’ya ulaşması beklenirken Asya’daki milyarderlerin bu rakamın 3’te birine tekabül edeceği söylendi.

Londra merkezli emlak ajansının raporuna göre geçen yıl Asya’da 787 milyarder vardı. Verilere göre bu rakam Avrupa’daki 452 ve Kuzey Amerika’daki 631’i rahatlıkla aşıyordu. ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit gibi dalgalanmaların ortasında servet artışının küresel olarak nasıl şekilleneceğini anahatlarıyla çizen raporda Liam Bailey; “Karanlık bir ekonomik görünüme rağmen, servet yaratma 2019’da sabit kalacak” dedi.

Liam Bailey servet artışı küresel olarak yavaşlarken bile özellikle Asya’nın daha iyi performans gösterdiğine dikkat çekti.

Liam Bailey Küresel Servet Artışı yavaşlarken Bile Asya İyi Performans Gösteriyor Keza Knight Frank tarafından analiz edilen 59 ülkenin ilk 10’daki en hızlı büyüyen varlıklı nüfusu Asya ülkelerindendi. Buna göre bölgedeki ülkeler ultra yüksek net değerli bireydeki (30 milyon dolardan fazla servete sahip) en büyük artışı göreceklerdi. Hindistan yüzde 39’luk öngörülen büyüme ile başı çekerken, geçtiğimiz gün Trump’ın Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarmak istediğini duyurduğu ülkeyi Filipinler ile Çin takip etti.

Knight Frank’ın varlıklı nüfuslarının büyümesi için ilk 10’daki listesinde Asya’dan olmayan iki ülke ise Romanya ve Ukrayna oldu.

Knight Frank İlk 10 Asya Dışı Olan Ülke Romanya Ukrayna Knight Frank’ın Asya-Pasifik araştırma başkanı Nicholas Holt, Çarşamba günü verdiği demeçte; “Her ikisi de düşük tabandan gelen ve gelişen piyasa olan Hindistan ile Filipinler, girişimcilik büyümesi için büyük olanaklara sahip. Bu şehirlerin bazılarındaki kentleşme, sanayileşme ve benzeri faktörler servet yaratma olasılıklarını artıracak.” dedi.

Knight Frank’ın raporuna veri sağlayan bir servet araştırma şirketi olan GlobalData WealthInsight‘ın başkanı Oliver Williams da biz dizi faktörün dünya çapında yüksek net değerli nüfusların büyümesini teşvik ederken gayrimenkulün Asya’da büyük rol oynadığını vurguladı.

Williams raporda; “Finansal olmayan varlıklardaki büyüme, yani emlak, ultra yüksek net değerli birey büyümesini sağlayan en önemli faktörlerden biri” dedi.

Knight Frank Emlak Ultra Net Yüksek Değerli Birey Artışında En Önemli Faktör Bununla birlikte, gayrimenkulün artan maliyeti, eşitsizlik ve servet bölünmelerinin derinleşmesi konusundaki küresel endişeleri artırıyordu. Knight Frank’tan Holt, bu nedenle konut alım gücü açığına çözümler bulmanın politika yapıcılar için kilit bir öncelik olarak kalacağını öngördü. Holt düşüncesini şöyle anlattı: “Açık; Çin gibi yerlerde ev alım kısıtlamaları, ek vergiler ya da Yeni Zelanda’nın yabancılara ev satışı yasağı getirmesi gibi yatıştırma önlemleri ile ele alınmaya çalışılıyor. Bu zorluk gelecek yıl politika yapıcılar için çok önemli olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu