Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASEAN+3’ün Çin Öncülüğünde U Şeklinde Toparlanması Bekleniyor

Amro Ağustos raporunda, 14 uluslu Asean+3 bölgesinde Çin liderliğinde U şeklinde bir toparlanma beklediğini söyledi. 9 ülkenin daralırken 5'inin büyüme kaydedeceği öngörüldü.
ASEAN+3’ün Çin Öncülüğünde U Şeklinde Toparlanması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerine dair endişeler artarken, istisnasız tüm görünüm raporlarında Covid-19 başrolde oynamaya devam ediyor. Asean+3 Macroeconomic Research Office (Amro) tarafından bugün yayımlanan raporda da aynı durum söz konusu.

14 uluslu Asean+3 bölgesinde Çin liderliğinde U şeklinde bir toparlanma bekleyen Amro, bölgedeki büyümenin bu yıl keskin bir şekilde 2019’daki yüzde 4,8’den yüzde 0’a düşeceğini, 2021’de ise yüzde 6’ya yükseleceğini belirtti.

Virüsün yayılmasını önlemek için alınan sıkı kontrol önlemleri ekonomileri durma noktasına getirdiğini hatırlatan rapor, bunun işsizlikte büyük artışı, işletmelerde aksamaya ve iç talepte yaygın çöküşe yol açtığını aktardı. Bununla birlikte uluslararası seyahat yasaklarının, bölgenin kilit önem taşıyan tüm turizm sektörünü harap ettiği söylendi.

Amro’nun büyüme yörüngesi, hem bölgesel hem de küresel olarak Covid-19’un etkili bir şekilde sınırlanmasına dayanırken bölgenin bazı alanlarında ve başka yerlerde enfeksiyonlardaki artış, başka bir kilitlenme dalgası konusunda ihtiyatı artırdı.
AMRO Ağustos Raporu
Kaynak: AMRO

Bununla birlikte Amro, yeniden kilitlenme durumunda çoğu ekonominin gerekli mali ve parasal desteği sağlamak için alana sahip olduğunu savundu. Amro’dan Dr Li Lian Ong, pandemik politikalardan çıkışı yönetmenin bölgesel finansal istikrarın anahtarı olacağını söyledi.

2020’nin ikinci yarısında Asean+3 politika yapıcılarını bekleyen en büyük zorluğu, ekonomilerini canlandırmak için kısıtlamaları hafifletme ile başka bir enfeksiyon dalgasını riske atma arasında dengeyi sağlayabilmek olarak açıkladı.

Hükümetlerin, kurumsal iflaslara ve işsizliğe karşı dengeleme yaparken mali finansmanın sağlamlığını korumak için finansal olmayan şirketlere ve bireylere finansal destek almak zorunda kalacakları belirtildi.

Benzer şekilde, mali düzenleyicilerin, banka bilançolarına yönelik ani şoklara karşı korunurken ahlaki tehlikelerden kaçınmak için yasal zorlamadan çıkışları uygun şekilde tasarlamaları gerektiği vurgulandı.

Merkez bankalarının da kredi koşullarının aşırı sıkılaşmasına karşı korunurken varlık balonlarının ve enflasyonist baskıların gelişmesini önlemek için finansal sisteme likidite enjeksiyonlarını sonlandırmaları gerektiği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu