Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hafif Aşağı Yönelen Altın Fiyatları ABD Olayları ve Salgın Gelişmelerini İzliyor

Piyasalardaki hareketli ortam altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Kıymetli madenin Salı günü düne kıyasla aşağıda seyrettiği görülüyor.
Hafif Aşağı Yönelen Altın Fiyatları ABD Olayları ve Salgın Gelişmelerini İzliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsten enfekte olanların sayısı toplam 6 milyon 373 bini gördü. Yaklaşık 378 bin insan salgın nedeniyle yaşamını yitirdi. Aylardır en önemli gündemimiz olan pandemi bir yana, ABD’deki protesto gösterileri piyasaların odağını başka yöne çekti.

Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis şiddetinden dolayı hayatını kaybetmesiyle başlayan ve giderek zarar verici bir eyleme dönüşen protestolar, virüsten dolayı zaten durmuş olan hayatı daha da beter bir duruma soktu. 1 haftadır süren bu gerginlik Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine neden oldu.

Ülkede bir şiddet haline gelen eylemler nedeniyle Başkan Donald Trump, bu tarz olaylara müdahale için çok sayıda ağır silahlı asker ve diğer güvenlik güçlerini görevlendirdi. Beyaz Saray bahçesinde önemli açıklamalarda bulunurken, her zor durumda ülkesinin yanında olacağına dair söz verdi.

ABD, dünyada virüsün merkez üssü konumunda bulunan ülke olarak aylardır yaşam savaşı veriyor. Ülkede yaşanan son durumlar, binlerce insanın sosyal mesafe kurallarını hiçe saydığını gösteriyor. Böyle bir durumda Covid-19’un daha kötü bir seviyeye ulaşabileceğine yönelik endişeler de artıyor.

ABD’deki protesto gösterilerinin salgın endişelerini yükseltmesi sonucu Pazartesi günü yükselen altın, Salı günü ons başı 1737 dolar civarından fiyatlanıyor.
Ons Altın 2 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

Geçtiğimiz hafta dünyanın çoğu yerinde gevşetilen önlemler ve ardından uyanan iyileşme ümitleri, yatırımcıların risk iştahını artıran en önemli unsur olmuştu. ABD’deki protestoların hastalığın yayılma riskini artırıyor oluşu ekonomik iyileşme beklentilerini de azaltınca altın fiyatları dün yükselmişti.

Haftanın ilk gününden en düşük 1730’ları gören ons başına altın, pozitif seyrini sürdürmüştü. Kıymetli maden ABD ve Çin geriliminden de destek aldı. Salı günü saat 10:03’te onsu 1737, 75 dolardan alıcı buluyor. Analistler 1720 – 1729 dolar seviyesinin önemli olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım’ın analizinde Pazartesi günü fiyatların 1745 dolara doğru tırmandığını ve yükselişini sürdüremediğini söyledi. 1765 – 1772 dolar bölgesinin mevcut çıkışın daha da güçlenmesini sağlayacağını açıkladı. Bununla birlikte dün geneli iyileşmeye işaret eden imalat PMI endekslerinin iyimserliği artırdığı ve bunun da yükselişi sınırlandırdığı görüşüne yer verildi.

Dün 382 liranın üzerini gören gram altın, Salı günü sabah saatlerinde bu seviyenin hafif altında seyrediyor.
Gram Altın 2 Haziran
Kaynak: piyasa.paratic.com

ABD’deki olayların piyasalarda gerginliği yükseltmesi sonucu yatırımcılar güvenli limana yönelmeye ihtiyaç duymuşlardı. Bunun talepte yapacağı yukarı yönlü değişiklik, onsa paralel olarak gram altında da yükselişe neden olmuştu.

Haziran ayına pozitif bir giriş yapan değerli maden, dün genellikle 380 lira üzerinde dalgalanmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde saat 10:23’te %10 ekside 380,56 liradan el değiştiriyor.

GCM Yatırım analistleri gram altın analizinde 377,80 – 380,00 bölgesi üzerindeki fiyatlamaların pozitif yönlü beklentileri desteklediğini belirtiyorlar. Yükseliş trendinin sürmesi halinde 382 lira için hareket alanı oluşabileceği de yapılan yorumlar arasında.

“Bu aşamada 382,00 seviyesi (trend kanalı üst bölgesi) yukarı yönlü fiyatlamaları baskılayan bir görünüm çizebilir. Bu seviyenin aşılması halinde pozitif yönlü beklenti pekişebilir ve 384,00 – 386,00 seviyeleri gündeme gelebilir.”

Öte yandan dün piyasalar açısından yoğun veri gündeminin takip edildiği bir gündü. Yurt içi Mayıs imalat PMI verileri, 40,9’a çıkarak iyileşme beklentilerini yükseltmişti. Bunun yanı sıra Avrupa’dakiler de iyileşmeye işaret etti. ABD’deki karışıklıklar, gelen veriler ve koronavirüse yönelik her türlü gelişme piyasaların radarında kalmayı sürdürecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu