Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Antalya’nın Turizm Rekoru, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi’nde Hayranlık Uyandırdı!

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Gonzalez-Barba, Antalya'nın turizmde elde ettiği rekor başarıdan dolayı duyduğu hayranlığı dile getirdi.
Antalya’nın Turizm Rekoru, İspanya’nın Ankara Büyükelçisi’nde Hayranlık Uyandırdı!
Yorum

Her yıl Türkiye turizmine büyük miktarlarda katkı sağlayan ve artık ülkemizin “turizm başkenti” haline gelen Antalya, özellikle 2019 yılında bu başarısını artırdı. Bu yılın 1 Ocak-29 Ekim döneminde 14 milyon 909 turiste kapılarını açan kent, böylelikle tüm yılların rekoruna ulaştı.

İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Juan Gonzalez-Barba, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Türkiye’nin turizmdeki üstün başarısına adeta hayran kaldığını ifade eden Barba, turizmin hangi şekilde yönetildiğini merak ettiğini, kentin sürekli yeni rekorlara imza attığını duyduğunu aktardı. Ardından Karaloğlu’ya tebriklerini iletti.

Kente ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiren Barba ve Karaloğlu’nun buluşmasının ana gündem maddesi İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler olsa da turizm sektörü detaylı bir şekilde ele alındı.

Antalya Turizmi Ele AlındıBüyükelçi, Türkiye’nin İspanya’yı turizmde bir zamanlar model olarak gördüğünü, fakat son yıllarda kaydettiği ivme ile kentin İspanya ile yarışabilecek kadar güçlendiğini söyledi. Türkiye’nin turizmde elde ettiği bu rekorun kaynağını sorguladı. Ardından, İstanbul ve Ankara haricinde Türkiye’nin diğer şehirleriyle olan ilişkileri de güçlendirmek istediklerini aktardı.

Türkiye’nin İspanya’yı iyi hissettiren ülkelerin başında geldiğini dile getiren Barba, ülke olarak karakter ve kültürel yakınlıklar sebebiyle Türkiye’ye karşı sempati duyduklarını ve ilişkilerin geliştirilmesi için daha fazla çaba gösterileceğini belirtti.

Vali Karaloğlu ise ülkemizin temel turizm destinasyonu olan Antalya’nın 2019 yılını oldukça verimli geçirdiğini aktardı. Barba’nın ifadelerine benzer şekilde Türkiye ve İspanya’nın turizmde rekabet içinde olduğunu belirtti.

2016 yılındaki krizin ardından Türk turizminin yakaladığı toparlanmayı hala devam ettirdiğine işaret etti. Kentin şu ana kadarki turizm büyümesinin %17 seviyesinde olduğunu duyurdu. Son üç yıldaki büyümenin üç haneli olduğuna dikkat çekti. 2020 yılını da bu şekilde geçirmeyi umduğunu ekledi.

Karaloğlu, İspanya ve Türkiye’nin üst düzey siyasi ilişkilerin yanı sıra güçlü bir ticari ilişki içinde olduğunu belirtti.

Antalya Valisi Münir KaraloğluSöz konusu ülke ile ticari hacmin 2018’den itibaren 13 milyar dolar seviyesini aştığını anımsattı. İspanya ile olan ilişkilerin kuvvetlendirilmesi ile ticaret hacminin artacağını ekledi. Ardından İspanya-Türkiye arasında çok fazla ortak özellik bulunduğuna dikkat çekti.

Karaloğlu, Türkiye’nin bir zamanlar turizmde İspanya’yı örnek aldığını anımsattı. 2018 yılında ülkeden bir heyetin Türkiye’ye yaşanan krizin ardından turizmde nasıl bu derece iyileşme kaydedildiğini öğrenmeye geldiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu