Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Anlaşmasız Brexit Toplantılarına Başlamasıyla Sterlin Dolar Karşısında Değer Kaybetti

Anlaşmasız Brexit konusundan oldukça etkilenen sterlin, dolar karşısında değer kaybetti.
İngiltere’nin Anlaşmasız Brexit Toplantılarına Başlamasıyla Sterlin Dolar Karşısında Değer Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Boris Johnson’ın İngiltere Başbakanlık koltuğuna geçmesiyle sık sık gündeme gelen Brexit meselesi, ülkenin para birimi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Johnson’un Brexit konusunda nasıl bir yol izleyeceği merak edilirken, yatırımcılara göre başbakanın bu konudaki tutumlarının takip edilmesi gerekiyor.

Önceki günlerde Johnson’ın Brexit tutumlarını değiştirmesi halinde sterlinin dolar karşısında gerileyeceği ihtimaller arasında değerlendirilmişti. Bugün yine benzer bir durumla karşı karşıya kalan sterlin, anlaşmasız Brexit’in yarattığı korkularla dolar karşısında değer kaybı yaşadı.

Başbakan Johnson’un anlaşmasız Brexit konusunda ciddi olduğunun sinyallerini vermesiyle dolar karşısında gerileyen sterlin, %0.4 düşerek 1.2340 seviyesinden işlem gördü. Bununla birlikte Euro karşısında ise 90.10 peni oldu.

Sterlin Dolar Karşısında Değer Kaybedip Euro Karşısında 90.10 Peni OlduÖnemli ülke paraları arasında %2.7’lik düşüş ile bu ayki en kötü performansını sergileyen sterlinin yanında İngiltere’nin 10 yıllıklarının getirisi de 2 baz puan azaldı ve %0.67’ye düştü.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yaklaşık 3 ay varken ve Johnson’ın hazırlıkları hızlandırması ülkenin para birimi üzerinde böyle bir etki yaratırken, İngiltere Başbakanlık ofisinden bir açıklama geldi. Buna göre Michael Gove görev süresinin sona ereceği 31 Ekim’e kadar her üst düzey kabine toplantısına başkanlık yapacak.

AB’nin görüşmeleri yeniden başlatmaması halinde anlaşmasız Brexit’in gerçekleşmesinin en muhtemel sonuç olacağı açıklamada belirtildi.

Anlaşmasız Brexit En Muhtemel SonuçKısa süre önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek burada Brexit meselesi ve İran gerilimini ele alan Trump ve Johnson, Brexit’in İngiltere ve ABD arasında daha önce rastlanmamış bir ekonomik ortaklığa fırsat yaratabileceğini düşünüyor.

Diğer bir yandan bu sabah itibarıyla anlaşmasız Brexit toplantılarına başlayan İngiltere, Başbakan Johnson’ın ilk üst düzey kabine toplantısının ardından ülkenin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını sağlamak amacıyla her gün toplantı yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gove, AB’nin görüşme yapmaya yanaşmaması durumunda anlaşmasız Brexit’i çok kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendirirken, İngiltere’nin bu duruma kendini hazırlaması gerektiğini aktardı.

Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz haftalarda İngiltere Bütçe Sorumluluğu Ofisi, anlaşmasız Brexit’in gerçekleşmesi halinde ülkenin tam gelişmiş bir resesyona sürükleyeceğini bildirmişti. Bu görüşlere göre ülkenin anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılması İngiltere’nin gelecek yıla ilişkin bütçe açığını iki katı ya da üzerine çıkarabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu