Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Yetkililerinden Zayıflayan Euro Bölgesine Tam Destek Sağlanacak

Avrupa Merkez Bankası (AMB) son günlerde Başkanlığına hangi ismin geleceği ile ilgili gündemde yer alırken, banka yetkilileri bugün yaptığı açıklamada ekonomiyi desteği amaçlayan ek teşviklere açık olduklarını belirtti.
AMB Yetkililerinden Zayıflayan Euro Bölgesine Tam Destek Sağlanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro Bölgesi’nin ekonomisinin bir yıldan uzun süredir yavaşlamasına neden olan artan ticaret savaşı tansiyonu ve başta imalat sektörünü etkileyen siyasi belirsizlikler etkisini gösteriyor ve bölgenin ekonomisinin yavaşladığı biliniyor. Bu kapsamda AMB yetkilileri, bölgeye destek amaçlı yapılacak ek teşviklere sıcak baktığını ve her türlü uygulamaya açık olduklarını yeniden bildirdi.

Söz konusu ek teşviklerin ne zaman ya da hangi şekilde yapılacağı net olarak bilinmezken, yetkililer bu konuda henüz ortak bir karara varmış değil.

Yetkililer Ortak Bir Karara VarmadıAMB’nin yöneticileri arasında yer alan Bonoit Coeure, açıklamalarıyla sıkça gündeme gelirken, pazartesi günü gevşek para politikasına ihtiyaç duyulduğunu bildirmişti. Bununla birlikte faiz indirimi konusu ile parasal gevşemelerin gündemde olduğu kaydedildi. Avrupa, ABD hükümeti tarafından ek gümrük vergisi konusunda tehdit almıştı. AMB, 2018 yılında parasal gevşeme sürecini sonlandırmayı istemişti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy, cumartesi günü yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiş, para politikasının ticaret gerilimlerine telafi niteliğinde olmadığını bildirirmiş ve politik liderlerin gündemdeki ekonomik tehditleri uzaklaştırma konusunda gayret göstermeleri gerektiğini açıklamıştı.

Bugün ise Villeroy, AMB’nin kararlı yapısını dile getirdi ve harekete geçmek için bunu yeterli gördü. Ekonomideki karışık veriler ayrıca vurgulanırken, bu kararın verilmesinde acele edilmesini gerek görmediğini bildirdi.

Gelecek dönemlerde birkaç Yönetim Konseyi toplantısının yapılacağını belirten Fransa Merkez Bankası Başkanı, ihtiyaç halinde harekete geçmedeki istikrar ile kapasite konusunda kendilerinden emin olduklarını yineledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy, para politikasını sihirli bir değnek olarak görenlere seslenerek, politikanın mucizeler yaratamayacağını açıkladı.

Euro Bölgesi Politikalar Mucize YaratamazÖte yandan 1 yılı aşkın süredir yavaşlama eğiliminde olan Euro Bölgesi ekonomisine olumlu etkiler yaratan Pazartesi günkü verilere değinildi. Almanya, Mayıs ayında sanayi üretiminde gerileme kaydetmişti. Fransa Merkez Bankası ise yılın ikinci çeyreği için büyüme tahmin verilerini düşürdü ve imalat sektörü güven endeksi son 6 yılın en düşüğünü gördü.

AMB Yönetim Konseyi üyesi, Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, ekonomik gerileme konusunda geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada bu düşüşün geçici bir düşüş olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirtmiş ve AMB’nin bu konuda destek sağlayabilecek imkana sahip olduğunu açıklamıştı. Öte yandan AMB Başkanlık koltuğuna Christine Lagarde aday gösterilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu