Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Piyasa İstikrarı için İtalyan Tahvili Alımına Başladı

Avrupa Merkez Bankası, koronavirüs salgını ile çok çetin bir mücadele veren İtalya’da piyasadaki negatif etkiyi azaltmak için tahvil alımına başladı.
Avrupa Merkez Bankası Piyasa İstikrarı için İtalyan Tahvili Alımına Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Hepimizin bildiği gibi İtalya koronavirüs salgınını en ağır geçiren ülkelerin başında geliyor. Çin’den sonra vaka sayısının en fazla olduğu İtalya’da bugüne kadar 2.503 kişi hayatını kaybetti. 31.506 kişinin efekte olduğu ülke tamamen karantina altına alınmış durumda.

Gerek hükümet tarafından açıklanan rakamlar gerekse sosyal medyada paylaşılan videolar bu bölgede hayatın durma noktasına geldiğini ve durumun içler acısı olduğunu gösteriyor. Ülkede hastanelerin tamamen dolduğu ve yakında çalışanların hastalara yetişemeyeceği konuşuluyor.

Ancak bunun yanında tüm ülkede sokağa çıkma yasağının getirilmesi ekonominin de tökezlemesi anlamına geliyor. İtalyan bir yetkiliye dayandırılan habere göre Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) piyasaya istikrar sağlamak için tahvil alımına başladığı öğrenildi.

Avrupa Merkez Bankası koronavirüs salgınından dolayı olumsuz etkilenen İtalya piyasasına müdahale etmeye başladı.

İtalya Virüs SalgınıElde edilen bilgiye göre söz konusu tahvil alımları İtalya Merkez Bankası aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu alımların çok büyük miktarda olduğu ve ihtiyaç duyulduğu sürece de devam edeceği biliniyor.

Haberin paylaşılmasının ardından İtalyan tahvilleri üzerinde baskının azaldığını söyleyen analistler atılan adımın olumlu etkilerinin görüleceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey de koronavirüsün ekonomiye etkilerini en aza indirmek için harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

İngiltere Merkez Bankasıİngiltere’nin de söz konusu salgın hastalıkla mücadele ettiğini belirten Bailey, Merkez Bankası’nın Hazine ile uyumlu bir şekilde ekonomi alanında harekete geçmeye hazır olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası’nın bankacılık sektörüne zarar vermemek için faiz oranlarını sıfırın altına çekmek istemediğini ancak bir taraftan da bu durumun değerlendirildiğini aktardı. “Biz geniş bir tedbir yelpazesine sahibiz. Ve şüphesiz, buna geri dönmek zorunda kalacağız, çünkü bu şey ilerleyecek.” diyerek alınacak tedbirleri açıkladı.

Bunlar arasında bankaların kredi erişiminin kolaylaştırılması, acil faiz indirimi ve dolar swap hatlarının güçlendirilmesi durumların yer aldığını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu