Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Yavaşlama Endişelerine Rağmen Daha Fazla Harcama Yapmayacak

Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies, yavaşlama konusundaki endişelere rağmen ülkenin harcamaları artırmaya yönelmeyeceğini söyledi.
Almanya Yavaşlama Endişelerine Rağmen Daha Fazla Harcama Yapmayacak
Yorum

Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies, yavaşlama konusundaki endişelere rağmen ülkenin harcamaları artırmak için sağlam bilançosunu kullanmak üzere olmadığını söyledi.

İtalya’daki Ambrosetti Forumu’nda konuşan Kukies, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin potansiyel durgunluk uyarıları arasında dahi dengeli bir bütçeye mali teşvik üzerinde öncelik vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Ekonomik verilerin zayıflaması arasında daha fazla harcama ihtiyacına yönelik teşvik sorularına cevap veren Kukies, gazetecilere kendisinden Alman hükümetinin konumunun mali sağlamlık olduğundan farklı bir yanıt beklememelerini aktardı.

Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Kukies Açıklama Reuters, Ağustos ayında Almanya’nın yıllık büyüme hızının ikinci çeyrekte, ilk çeyrekteki yüzde 0.9 seviyesinden 0.4 seviyesine gerilediğini yazmıştı. Almanya’nın istatistik ofisine göre de Haziran ayında sanayi üretimi yüzde 1.5 oranında düşmüş, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.2 daha düşük kaydedilmişti.

Ülkenin büyük otomobil endüstrisindeki kriz, Asya’dan gelen siparişlerdeki düşüş ve ABD-Çin ticaret savaşının tümü, Avrupa’nın ekonomik gücü üzerinde baskı yaratmıştı.

Kukies bu sorunlardan bazılarını kabul etse de hükümetinin iç faaliyetleri destekleme tedbirlerinin bunları telafi ettiğini öne sürdü.

Almanya Hükümeti İç Faaliyet Destekleme Tedbir Yeterli “Son yıllarda kamu yatırım artışı yüzde 7, şimdiye dek GSYİH büyümesinden daha güçlü, iç talebi güçlendirmek için aldığımız önlemler son derece önemli, yani bu anlamda iç büyümeyi artırmak için inisiyatif kullanıyoruz. Ve elbette borcun gsyh’ye oranı seviyelerimizdeki azalma, şimdi değil ama gerektiğinde bize ateş gücünü veriyor ancak eğer kötüleşen bir durum olursa, mali alan var. Yurt içi sektör hala çok ama çok güçlü.” dedi.

Tüm yerli sanayilerinin ve ücretlerin büyüdüğünün üzerini çizen Kukies, bunun uluslararası ve küresele savunmasız kurumsal sektörün karşılaştığı sorunları telafi ettiğini dile getirdi. “Alman ekonomisinin sağlığı açısından, aldığımız mali önlemlerin iç talep üzerinde çok olumlu olmasından kesinlikle büyük yarar sağladık.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu