Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Güçlü Ekonomisiyle Türkiye’den Gerçekleştirdiği İhracatta İlerlemesini Sürdürüyor

Avrupa’nın dev ekonomilerinden Almanya, 2019’un ilk yarısında Türkiye’den gerçekleştirdiği ihracat ile ülke dışa satımında büyük bir paya sahip oldu.
Almanya Güçlü Ekonomisiyle Türkiye’den Gerçekleştirdiği İhracatta İlerlemesini Sürdürüyor
Yorum

Avrupa ülkelerinin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, büyütmeyi sürdürdüğü ekonomisini 2019 yılının ilk çeyreğinde inşaat ile tüketici harcamaları ile ileriye taşımıştı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Almanya GSYİH verileri, analistleri beklentilerinde yanıltmayarak %0,4’lük bir artış kaydetmişti.

Diğer taraftan Almanya’nın ekonomik büyümesi konusunda bu yıl için pek de iç acıcı olmayan tahminler yapılmıştı. Bazı ekonomistler, Almanya’nın bu yıl boyunca önemli bir soğuma yaşayabileceğini ve sert biçimli daha düşük bir büyüme eğilimine gireceğini öngörmüştü.

Tüm bu tahminlere rağmen, ekonomik büyümede oldukça başarılı olan Almanya, Türkiye ile olan ihracat konusunda da önemli bir paya sahip. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden alınan bilgiye göre ülkenin ihracat verileri önemli bir başarıya işaret ediyor.

2019’un ilk yarısında Almanya, Türkiye’den 7 milyar 443 milyon dolar tutarında ürün ihraç etti ve böylelikle dışa satımın %10’unu tek başına sırtladı.

Almanya Dışa Satımın %10'unu Tek Başına SırtladıPek çok Avrupa ülkesine hem ekonomik hem de siyasi anlamda destek olan Almanya, TİM verilerine göre 2018 yılının Ocak-Haziran döneminde en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler arasında ilk sırada yer almış, bu rekorunda etkili olan tutar ise 7 milyar 443 milyon 10 bin dolar olarak kaydedilmişti.

Pek çok alanda dışa satımı hayata geçiren Almanya bu yılın ilk yarısında 15 milyar 319 milyon dolar tutarında otomotiv, 9 milyar 989 milyon dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri, 8 milyar 728 milyon dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe dış satım gerçekleştirdi.

Yine aynı dönemde Almanya çelikte 7,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, 5,4 milyon dolarlık elektrik, 4,1 milyon dolarlık demir, 4 milyar dolarlık tekstil, 3,8 milyar dolarlık makine, 3,3 milyar dolarlık hububat, 2,6 milyar dolarlık mobilya, 2,3 milyar dolarlık iklimlendirme, 2,1 milyar dolarlık madencilik, 1,7 milyar dolarlık çimento ile mücevher, 1,3 milyar dolarlık su ürünleri ile savunma ve son olarak 1,2 milyon dolar tutarında ise halı ihracatı gerçekleştirdi.

Yine yılın ilk yarısındaki ihracat verileri dikkate alındığında Almanya’nın bazı ürün gruplarında 1 milyon doların altında kaldığı görüldü.

Almanya İhracatta Bazı Ürün Gruplarında 1 Milyon Dolar Altında KaldıYaş meyve ve sebze, deri, fındık, meyve-sebze, kuru meyve, tütün, gemi-yat ve zeytin ve zeytinyağı, süs bitkileri ile diğer sanayi ürünleri Almanya’nın yılın ilk 6 aylık döneminde 1 milyon dolar altında kaldığı ürün grupları arasında gösterilebilir.

Bunlarla birlikte Almanya, yılın ilk yarısında Türkiye’den satın aldığı ürün hacmi ile otomotiv sektörü, kimyevi maddeler ve hazır giyim sektörü haricinde bulunan 24 sektörün toplam dış satım tutarını aşmış oldu. Almanya’ya gerçekleştirilen ihracatın yarısı otomotiv ile hazır giyim sektöründen olurken, otomotiv sektörü Almanya ihracatında birinciliği yakaladı.

2 milyar 199,5 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşen otomotiv sektörünün Almanya’ya ihracatıyla birlikte bu rakam ülkeyi otomotivde en fazla ihracat yapan ülkesi konumuna taşıdı.

Otomotivde En Fazla İhracat Yapan Ülke AlmanyaVeriler incelendiğinde, otomotivden sonra Almanya’nın Türkiye’den en fazla satın aldığı diğer sektörün ise hazır giyim ve konfeksiyon sektörü olduğu dikkat çekti. Söz konusu sektörden Almanya’ya yılın ilk yarısında 1 milyar 497,6 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.

Bunların sonucunda Almanya’nın ülkemizden ihraç ettiği ürünlerin yarısına denk gelen kısmının otomotiv ile hazır giyim-konfeksiyon sektöründen gerçekleşmiş oldu. Yine yılın ilk yarısında diğer sektörlerdeki ihracat rakamlarına bakıldığında şu rakamlar görülüyor:

Elektrik-elektronik alanında 514,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, demir ve demir dışı metallerden 505 milyon dolar ve kimyevi maddeler ile mamulleri sektöründen 458,6 milyon dolarlık ihracatın Almanya’ya yapıldığı kayıtlara geçti.

Elde edilen veriler ışığında, Türkiye’den fındık ve fındık mamulleri sektörünün %20,2’lik kısmının yani 5’te 1’inin Almanya’ya ihraç edildiği ortaya çıktı.

Türkiye'den Fındık ve Mamulleri Sektörünün Beşte Biri Almanya'ya İhraç EdiliyorDiğer yandan Almanya’ya hazır giyim ile konfeksiyon sektörü ihracatının %17,2’si gerçekleştiriliyor. Bunun yanında otomotivde ise ülke ihracatı içinde %14,4’lük bir payı bulunuyor. Ülke ihracatında oldukça başarılı olan ülke, bu yılın ilk yarısında 2018 yılının aynı dönemine göre dış satım hacminde %7,8’lik azalma kaydetti.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Almanya’ya yapılan ihracatlarda 27 sektörün 19’unda azalma meydana geldiği gözlemlendi. Bu kapsamda yıllık bazda söz konusu ülkeye en fazla ihracat düşüşü %57,4 ile gemi ve yat sektöründe oldu. İhracatta en büyük artışın ise %146,9 ile tütün sektöründe gerçekleştiği görüldü.

Tüm bunlarla birlikte ihracattaki başarısıyla adından söz ettiren Almanya, geçtiğimiz günlerde kayısıları ile ünlü Malatya’dan kayısı ihraç etmişti. Hasadı başlayan kayısıların ihracatının gerçekleştiği ilk yer olan Almanya, böylelikle bu alandaki başarısını kanıtlamış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu