Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de %3,2 Artsa da Salgın Öncesinden %5 Geride

Pazartesi günü açıklanan ön verilere göre Almanya’nın sanayi üretimi Ekim ayında da artışını sürdürdü. Yıllık %3 düşük kalan üretim, pandeminin başlamadığı dönemin de çok gerisinde.
Almanya Sanayi Üretimi Ekim’de %3,2 Artsa da Salgın Öncesinden %5 Geride
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, ülkenin sanayi üretimi Ekim ayında artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Nisan ayında %17,5 ile rekor seviyede düşüş gösterdikten sonra toparlanmaya geçti.

Devam eden aylarda artışını sürdüren üretim rakamları, son haftalarda vakaların artmasıyla birlikte ivme kaybetti. Açıklanan geçici verilere göre Almanya’nın sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki aya kıyasla %3,2 oranında artış gösterdi.

Ekim verilerine göre Almanya’nın sanayi üretimi kriz öncesi dönemle kıyaslandığında hala %5’e yakın zayıf seyrediyor.
Almanya Sanayi Üretimi
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

Almanya 1 milyon 184 bin Covid-19 vakası ve 19 bin can kaybı ile salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında 11. sırada bulunuyor. Son günlerde vakaların ciddi şekilde artması sebebiyle Bavyera eyaletinde 9 Aralık Çarşamba günü itibarıyla acil durum ilan edileceği açıklandı.

Ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin artış göstermesi sokağa çıkma yasağı gibi tedbirlerin de artırılmasını zorunlu kıldı. Kısıtlamaların yeniden getirilmesi ekonomik faaliyetleri etkilerken, Ekim ayında imalat sektöründe üretim ivme kaybetti.

Eylül ayında yıllık bazda %6,7 artış gösteren sanayi üretimi Ekim’de %3 düşüş şeklinde gerçekleşti. En önemli kalemlerden olan otomotiv imalatı Eylül verilerine kıyasla %9,9 artarken, salgının başlamadığı Şubat ayına göre %6 düşük kaldı.

Ekim ayında enerji dışı imalat ve inşaat alanında üretim %3,3, ara malı üretimi %4, sermaye malı ise %5,2 oranında arttı. Bu dönemde sanayi sektörü dışında kalan enerji üretimi aylık %4, inşaat üretimi %1,6 artarken, tüketim mallarında %2,4 oranında düşüş oldu.

Revize edilmiş verilere göre Eylül ayında sanayi üretimi bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında %2,3 daha fazla oldu. Son açıklanan IHS Markit verileri ise Kasım ayında imalat satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) 57,8 ile toparlanmayı sürdürdüğünü fakat 58,2 olan Ekim verisinin altında kaldığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu