Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya NATO İttifakına Dair Gelişmeler, SPD Görüşü ve Donald Trump’ın Eleştirileri

Almanya NATO gelişmeleri, SPD tarafından gelen zıt görüşler ve Başkan Donald Trump'ın hareketleri eleştirmesi Alman finansallarındaki baskıyı artırabilir.
Almanya NATO İttifakına Dair Gelişmeler, SPD Görüşü ve Donald Trump’ın Eleştirileri
Yorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yönetim ortakları, ülkenin Trump yönetimi ile gergin ilişkilerini daha da zayıflatabilecek bir gelişme olan Almanya’yı ABD nükleer kalkanının altına sokan ve yıllardır süren bir düzenlemeye verdikleri desteği yeniden gözden geçiriyor.

Merkez Sosyal Demokratlar (SPD), Alman savaş uçaklarının kullanılacağı bir Soğuk Savaş dönemi anlaşması olan Nükleer Paylaşım’ın esası dahil stratejik, dış ve güvenlik politikası konusundaki konumlarını yeniden değerlendirmek üzere bir komisyon görevlendirdi. Kıdemli parti yetkilisi, Avrupa’nın Rusya’ya saldırısı durumunda ABD’nin nükleer silahlarını kullanabileceğini söyledi.

Diğer SPD yetkilileri, müzakerelerin kısmen Başkan Donald Trump’ın Avrupa’daki nükleer füzelerin varlığını düzenleyen Rusya’yla yapılan bir anlaşmadan çekilmesinin bir sonucu olarak meydana çıkabileceğini belirtti. ABD’nin, Rusya’yı yıllarca ihlallerle suçladıktan sonra Orta Düzey Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan çekilmeyi planladığı da diğer tarafta dikkat çeken bir gelişme.

Gelişme Trump Tarafından Eleştiriliyor

Donald Trump Eleştirileri Dikkat Çekiyor Trump’ın askeri ittifakı ve üyelerini tekrar eleştirmesinden sonra, SPD hareketi NATO’nun uyumunun şu anda Avrupa’daki ittifakı sorgulamayı bırakan merkez sol güçler arasındaki tepkiden tehdit altında olduğunu gösteriyor. Devlet politikası olmasa bile SPD’nin nükleer paylaşımına karşı çıkma kararı, Almanya’nın 1955’teki Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyeliği kadar eski olan bir kurumu sorgulayacak kadar önem arz etmekte.

ABD yönetimleri, yetersiz askeri harcama dedikleri için Almanya’yı eleştirirken, anlaşmazlık Berlin’i savunma bütçesini arttırmak için eleştiren Başkan Trump’ın ifadeleri başlığında yer aldı. Bay Trump’ı eleştiren taraflar, Almanya’da zengin bir politik damardan yararlanıyor. Küresel bir güvenlik forumu olan Münih Güvenlik Konferansı için yapılan 2018 Pew Araştırma Merkezi araştırması sonuçları, Almanların yalnızca %10’unun ABD Başkanı’nın dünya meseleleri için doğru şeyi yaptığını düşündüğünü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için %35 ve Çinliler için %30 olduğunu göstermekte.

SPD komisyonunun atanması ayrıca Bayan Merkel’in kırılgan koalisyonu üzerinde daha fazla stres yaratabilecek bir durum. Şansölye muhafazakarları, daha yüksek askeri harcamaları geri alıyor ve ABD’nin nükleer silahlarını taşımaya onaylanan ABD yapımı bir uçak siparişiyle zor durumdaki Alman hava kuvvetlerini yenilemek istiyor. Önde gelen SPD rakamları, son zamanlarda Bayan Merkel’in Savunma Bakanı tarafından önerilen 45 adete kadar Boeing Co. yapımı F / A-18 jetinin alımını engelleyeceğini öne çıkarmakta.

Almanya’nın NATO Desteği Devam Edecek

Almanya Taraflı NATO Desteğine Dair AçıklamalarBayan Merkel’in sözcüsü, “Hükümetin nükleer paylaşımını desteklemeye devam edeceğini ve NATO’nun caydırıcılığının bu hareketi tartışması için hiçbir nedeni olmadığını düşündüğünü, NATO’nun savunma nükleer stratejisini tam olarak desteklemeye devam ediyoruz.” dedi.

Bir NATO sözcüsü, ittifakın üyelerinin Avrupa’daki yeteneklerine ve altyapısına güvendiğini açıklarken, “NATO’nun nükleer caydırıcılık misyonunu destekleyen müttefik uçaklar, bu çabanın merkezinde bulunuyor ve nükleer yük paylaşım düzenlemelerimize mümkün olan en geniş katılımı memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Politika incelemesi hakkında sorulan ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard A. Grenell “NATO’nun nükleer güçleri caydırıcılık ve savunma için orada. Bu, ittifakın birlikte yaptığı bir taahhüt. Almanya taahhüdünü yerine getirmeli.” ifadelerini kullandı.

180 Adet B61 Barındıran Bölge

Kıtanın Barındırdığı MühimmatAlmanya, NATO’nun 1950’lere kadar uzanan nükleer paylaşım anlaşmasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Kesin rakamlar gizli olmakla birlikte, uzmanlar ABD’nin kıtada yaklaşık 180 B61 taktik nükleer bombaya sahip olduğuna inanıyor. ( 20 tanesi Almanya’da ve geri kalanı Belçika, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de yer almakta.)

SPD genel başkan yardımcısı Ralf Stegner Pazartesi günü yapılan parti liderliği toplantısının ardından “Nükleer paylaşım anlaşmasının artık zamana uygun olduğunu düşünmediklerini söyleyerek dikkat çekerken, SPD’nin F / A-18 alımını desteklemesinin son derece olası olmadığını ekledi.

SPD’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Savunma Politikası Sözcüsü Rolf Mützenich, “Nükleer paylaşım mutlaka nükleer silahlara ev sahipliği yapmamız gerektiği anlamına gelmiyor.” dedi. Bay Mützenich, Almanya’nın ABD nükleer silahlarını topraklarında tutmayan bir NATO müttefiki olan Kanada örneğinin takip edilebileceğine değindi.

Gelişme Merkel ve Alman Finansallarına Negatif Yansıyabilir

Merkel ve Almanya Finansalları YansımasıSPD milletvekillerinin çoğu, kısmen yüksek maliyetli olmaları nedeniyle yeni ABD uçakları satın alma tekliflerini reddedebilir. NATO ve Rusya arasındaki artan gerilim ve yenilenmiş bir silahlanma ihtimali olasılığının nükleer paylaşımına karşı çıkan tartışmalar da yakından takip ediliyor. Askeri doktrin, askeri harcama ve satın alma konusundaki ihtilaflı tartışma, şu anda Bayan Merkel’in koalisyonunu sarsabilir.

Gelişme son verilerinde beklentilerin altında gelen Almanya güncellemeleri ile buluştuğunda, dünya genelindeki finansal ve reel faaliyetlerdeki problemli sürecin de tuz biber olması kaynağında Alman varlıklarını baskılayabilir. Almanya güvenilir limanlarında 10 yıllık tahvil verimi %0.127 iken, DAX bugün %1.03 prim ile 11.128 puanda. EUR/USD ise öğleden sonra yatay seyrinden pozitif ayrışmaya giderek %0.20 prim seviyesinde 1,1298’den işleme giriyor ve 1,1300 psikolojik seviyesine yaklaşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu