Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İş İklimi Endeksi Şubat’ta 92,4’le Beklenti Üstü Geldi

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) raporuna göre Alman İş İklimi Endeksi Şubat 2021’de 92,4’e yükseldi. Rakam beklenti üzeri iyileşme anlamına geldi.
Almanya İş İklimi Endeksi Şubat’ta 92,4’le Beklenti Üstü Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Münih merkezli Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo), Şubat 2021 dönemine ait iş iklimi endekslerini açıkladı.

Alman İş İklimi Endeksi Şubat 2021’de 92,4’e yükseldi. Rakam, 90,5 olan piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Ocak 2021’in okuması ise 90,3’e yukarı yönlü revize edildi. Aynı zamanda Şubat 2021’in İş İklimi Endeksi Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ifo, kilitlenmeye rağmen Alman ekonomisinin, esas olarak güçlü endüstriyel faaliyet nedeniyle sağlam kaldığını belirtti.

Almanya İş İklimi Endeksi Şubat 2021
Görsel Kaynak: Twitter

Şirketler önümüzdeki aylarda gelişmeler konusunda daha iyimser hale geldi. İyimserlik seviyesi Ocak’taki 91,5’ten Şubat’ta 94,2’ye yükseldi. Mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri de Ocak’taki 89,2 seviyesinden 90,6’ya çıkarak hafifçe iyileşti.

Ifo’dan Ekonomist Klaus Wohlrabe, Alman ekonomisinin inşaat, perakende ve diğer hizmet sektörlerinde güven arttıkça yükselişe geçtiğini söyledi. Euro Bölgesi ekonomisinin önemli bir parçası olan Alman sanayisinin beklentilerinin; üretim planlarının önemli ölçüde yukarı yönlü revize edilmesiyle özellikle belirgin olduğunu aktardı.

İmalatta Endeks, Kasım 2018’den Bu Yana En Yüksek Değerine Sıçradı

Alman Ifo İş İklimi Sektörler Şubat 2021İş Ortamı Endeksi, endüstrinin tüm ana dallarında yükseldi. Hizmet sektöründe, İş Ortamı Endeksi yükseldi. Hizmet sağlayıcılar mevcut durumlarından daha memnunken, iş beklentileri daha az karamsardı. Ağırlamada durum hala zorluyken turizm sektörü ilk kez önümüzdeki tatil sezonu ile ilgili temkinli iyimserlik gösterdi.

Ticarette ise İş Ortamı Endeksi geçen ayki düşüşün ardından biraz yükseldi. Beklentiler hala kötümserken geçen ayla aynı derecede olmadığı kaydedildi.

Buna karşılık, şirketlerin mevcut durumlarına ilişkin değerlendirmeleri daha kötüydü. Kilitlenme nedeniyle satışlar düştü. İnşaatta iş ortamı iyileşirken mevcut iş durumuna ilişkin değerlendirmeler daha olumluydu. Ayrıca önümüzdeki aylara ilişkin karamsarlık önemli ölçüde azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu