Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat PMI Mayıs’ta 64’e Geriledi

Avrupa'nın lokomotif ekonomisi olan Almanya için imalat PMI verileri açıklandı. Rakam beklentileri karşılamadı.
Almanya İmalat PMI Mayıs’ta 64’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in Almanya için PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri açıklandı. Öncü verilere göre Almanya İmalat PMI Mayıs’ta 64’le 3 ayın en düşüğüne geriledi.

Nisan’da rakam 66,2 iken (rekor seviye) Mayıs için beklentiler 65,9’a işaret ediyordu.

Flash Almanya İmalat Çıktı Endeksi de 62,7  3 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Bileşik PMI ise 56,2 olarak açıklandı ki burada da 57,1’lik beklenti karşılanamadı.
IHS Markit Almanya PMI
Kaynak: IHS Markit

Nisan’da Bileşik PMI 55,8’di. Hizmet PMI ise 52 yönündeki tahminlerden daha iyi 52,8 geldi. Önceki ay okuma 49,9 ile sektör çıktısının daralma bölgesinde kaldığını ortaya sermişti.

IHS Markit, hizmetlerin büyümesine geri dönüşün genel aktiviteyi canlandırdığını ancak üretimin arz sorunları nedeniyle artan kesinti gördüğünü belirtti.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Phil Smith öncü PMI verilerine ilişkin Mayıs ayında Almanya genelinde hizmet faaliyetlerinde bir toparlanma görüldüğünü söyledi.

Hizmetlerde iyileştirilmiş performansın kritik bir zamanda gerçekleştiğini ve kötüleşen arz sorunları nedeniyle üretimde daha fazla ivme kaybını telafi ettiğini ekledi.

Üretime yönelik talep manzarası olumlu kalsa da şirketlerden üretim seviyelerini düşüren ve yeni siparişleri tartan tedarik kıtlığı hakkında daha fazla geribildirim aldıklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu