Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Fabrika Siparişleri Ekim’de Beklenmedik Şekilde Düştü

Açıklanan verilere göre Almanya fabrika siparişleri Ekim'de beklenmedik şekilde düştü.
Almanya Fabrika Siparişleri Ekim’de Beklenmedik Şekilde Düştü
Yorum

Almanya’nın fabrika siparişleri beklenmedik şekilde düştü ve bu düşüş Avrupa’nın en büyük ekonomisinin üretimdeki düşüşü yenmek ve resesyonu önlemek için hala mücadele ettiğini öne sürdü.

Talep Ekim ayında yüzde 0.4 düşerken yüzde 0.4’lik artış tahminlerinin fazlasıyla altında kaldı. Bu, Almanya içindeki ve Euro Bölgesi dışındaki yatırım mallarına olan talebin zayıflığından kaynaklandı. Döviz bloğu içindeki toplu siparişler, daha keskin bir düşüşü engelledi.

Okuma, Alman fabrikalarının halihazırda bir yıldan fazla süren bir çöküşün üstesinden gelmek için daha uzun bir yolunun olduğunu hatırlattı.

Almanya Fabrika Siparişleri Ekim’de DüştüSanayi üretimi Kasım ayında daralmaya devam etti ve ticari güven durgun kaldı. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Üretim momentumu baskı altında olmaya devam ediyor. Dördüncü çeyrekte üretim için görünüm hala bastırılıyor.” dendi.

Siparişler, Ekim ayında bir yıl öncesine göre yüzde 5.5 düşerek, küresel ticaret çatışmalarının Alman endüstrisine verdiği zararın üzerini çizdi. Ekim ayında yurt içi toplam sipariş yüzde 3.2 azalırken, yabancı siparişler yüzde 1.5 artış kaydetti.

Euro Bölgesi’nden yeni siparişler önceki aya kıyasla yüzde 11 artarken, diğer ülkelerden siparişler yüzde 4.1 düştü.

Almanya Fabrika Siparişleri Ekim  Beklenti Altı Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ifo’dan gelen ayrı bir rapor, Kasım ayında fabrika siparişleri stokları için bir göstergenin sektörde devam eden daralmaya işaret ettiğini belirtti. Buna göre otomobil üreticileri, kimyasal maddeler ve metal eşya üreticileri kötüleşen koşulları bildirdi.

ING Almanya’nın baş ekonomisti Carsten Brzeski, “Alman endüstrisindeki büyük sipariş kitabı deflasyonu, devam ediyor” dedi.

Bunun önümüzdeki aylarda sanayi üretimi için iyiye işaret etmediğini anlatan Carsten Brzeski; “Ticaret çatışması, küresel belirsizlik ve sektöre özgü şoklar açıkça Alman endüstrisine ağırlık veriyor” dedi.

Bundesbank, Almanya’nın ekonomisinin dördüncü çeyrekte muhtemelen durgun olacağını ve yakında herhangi bir zamanda bir toparlanma belirtisi olmadığını öne sürdü. Büyümenin gelecek yıl yüzde 1’in altında kalacak şekilde ayarlandığı kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu