Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı: “Ülkede Belirgin Bir Resesyon Tehlikesi Yok”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın ülke ekonomisine yönelik yaptığı açıklamada küresel yavaşlamanın etkilerine dikkat çekildi.
Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı: “Ülkede Belirgin Bir Resesyon Tehlikesi Yok”
Yorum

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından son zamanlarda durgunluk sinyali veren Alman ekonomisine yönelik önemli açıklamalar yapıldı. Bakanlığın ekonomiye yönelik düzenli olarak yayımladığı aylık raporunda, Almanya’da şu an için daha kuvvetli bir ekonomik yavaşlama olmadığı ve kesin bir resesyon tehlikesi beklenmediği belirtildi.

Bakanlığın yaptığı değerlendirmede asıl dikkat çeken nokta, küresel ekonomik yavaşlamanın Almanya ekonomisini etkilediğinin özellikle vurgulanması oldu.

Küresel Ekonomik YavaşlamaÜlke hükümeti ayrıca bir süredir tehlike sinyalleri veren ve zayıf bir büyüme döngüsü içinde bulunan Alman ekonomisinde durgunluğun hakim olduğunu açıklamasında belirtti. Buna rağmen “belirgin bir resesyonu” düşük ihtimaller arasında değerlendirmesi şaşkınlık yarattı.

Söz konusu raporda Almanya’nın dış ticaretinde de küresel ekonomik zayıflığın etkilerinin görüldüğüne değinildi. Ayrıca ülkenin mal ve hizmet ihracatının Ağustos ayında Temmuz’a göre cari fiyatlarla %2,4 oranında düşüş gösterdiği hatırlatıldı.

Yayımlanan söz konusu raporda Almanya’da hizmet ve inşaat sektöründe görülen büyümenin, ihracata bağlı imalat sektöründeki durgunluğu tolere ettiği ifadesine yer verildi. Bunun yanında ülkenin sanayi üretimi ile yeni fabrika siparişleri düşüşünü sürdürüyor, denildi.

Almanya’nın iyiye gitmeyen ekonomik durumu nedeniyle ülkede istihdamın yavaşladığı ve fakat buna rağmen özellikle son aylarda işsizlik oranının büyük ölçüde azalıyor oluşu, raporda yer verilen bir başka önemli ayrıntıydı.

İşsizlik Oranı AzalıyorÖte yandan Almanya hükümeti, ekonomik yavaşlamanın önüne geçmek için iş dünyasının yolladığı teşvik paketlerine olumlu yanıt vermiyor. Pek çok analist ise sanayi sektöründe kendini gösteren yavaşlamanın diğer sektörleri de olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediyor.

Almanya ekonomisini etkileyen ana olayların başında Brexit belirsizliği, ABD ve Çin arasındaki bitmeyen ticaret savaşı ve özellikle otomobil olmak üzere Alman ürünlerine gelen küresel talepler gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl %1,4 büyüyen Alman ekonomisinin, bu yıla ilişkin büyüme tahmini Alman hükümeti ve AB Komisyonu tarafından %0,5 olarak gösteriliyor.

Cuma günü yıllık enflasyon rakamlarını açıklayan Almanya’nın bu yılın Eylül ayındaki enflasyonu yıllık bazda %1,2 seviyesine gerilemiş, bu rakam Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Euro Bölgesi’ndeki ülkeler için belirlediği genel enflasyon hedefi olan %2’nin oldukça altında kalarak mevcut durumun daha da kötüleştiğini ortaya çıkarmıştı.

Ülkenin ekonomisi 2019’un ilk çeyreğinde %0,4 seviyesinde büyüme kaydederken, yılın ikinci çeyreğinde %0,1 daralmaya işaret etti. Hükümet tarafından bu hafta içinde sonbahar dönemine ilişkin ekonomik büyüme tahminlerinin açıklanması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu