Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İhracat Beklentileri Şubat’ta ABD-Çin Desteğiyle Yükseldi

Şubat ayında imalatta Ifo İhracat Beklentileri 7,5 puandan 10,7 puana çıkarak Eylül 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Alman İhracat Beklentileri Şubat’ta ABD-Çin Desteğiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Münih merkezli araştırma kurumu Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’ne göre Alman ihracatçılar arasında duyarlılık gözle görülür şekilde arttı.

Şubat ayında imalatta Ifo İhracat Beklentileri 7,5 puandan 10,7 puana yükseldi. Bu, Eylül 2018’den bu yana görülen en yüksek değer oldu. Çin’in iyi ekonomik durumu ve ABD üretimindeki artışın Alman ihracatçılara yardım ettiği söylendi.

Ifo’nun bugünkü raporuna göre kimya endüstrisinin makine ve ekipman üreticileri gibi önemli bir ihracat büyümesi beklediği belirtildi. Otomotiv üreticileri ise onların ardında üç aylık bir ara verdikten sonra bir kez daha yurt dışından daha fazla sipariş bekliyorlar.

Alman İhracat Beklentileri Şubat 2021
Kaynak: Ifo

Elektrikli ekipman üreticileri arasında ihracat beklentileri Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ancak mobilya ve giyim endüstrileri uluslararası pazarda hala zorluklarla karşı karşıya ve şirketler satışlarda önemli bir düşüş bekliyor.

Dün Almanya’dan yapılan resmi açıklamaya göre de Çin, pandeminin vurduğu 2020 yılında üst üste beşinci kez ülkenin en önemli ticaret ortağı olmuştu. Buna göre Alman ithalatının çoğu Çin’den gelirken, Almanya ihracatının çoğu 2020’de ABD’ye gitmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu