Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomisinin 3Ç21 Büyümesi %1,7’ye Düşürüldü

Alman ekonomisi için nihai üçüncü çeyrek büyüme verileri yayımlandı.
Alman Ekonomisinin 3Ç21 Büyümesi %1,7’ye Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Temmuz-Eylül dönemine ilişkin nihai üç aylık gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini yayımladı. GSYİH son okumaya göre yüzde 1,7’ye aşağı yönlü revize edildi. Yıllık bazda büyüme ise yüzde 2,5’te sabit bırakıldı.

Ön tahmin, Alman ekonomisinin önceki üç aylık dönemde yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,9’luk genişlemenin ardından çeyreklik bazda yüzde 1,8 büyüdüğünü göstermişti. Rakam yüzde 2,2 artış beklentilerini kaçırmıştı. Yıllık bazda yüzde 2,5 büyüme olmuştu.

Destatis’e göre Alman ekonomisinin toparlanması, GSYİH’nin 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 2 oranında artmasının ardından yaz aylarında da devam etti.
Alman GSYİH 3Ç21
KAYNAK: Destatis

Yine de üçüncü çeyrekteki artış, daha önceki tahminden 0,1 puan düşük geldi. Koronavirüs krizinin başlamasından önceki çeyrek olan 2019’un dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında ise GSYİH yüzde 1,1 daha düşüktü.

2021’in ikinci çeyreğinde neredeyse tüm sektörlerde iç talep kayda değer artışlar kaydettikten sonra, bu 2021’in üçüncü çeyreğinde yalnızca hanehalkı nihai tüketim harcamaları (yüzde 6,2 artış) için geçerli oldu. Genel hükümet nihai tüketim harcamaları yüzde 2,2 oranında azaldı.

Dış ticaret bir önceki çeyreğe göre azaldı. 2021’in üçüncü çeyreğinde mal ve hizmet ihracatı önceki çeyreğe göre yüzde 1,0 düştü. Genel olarak ithalattaki çeyreğe göre düşüş (yüzde 0,6) biraz daha küçük geldi. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde brüt katma değer yüzde 1,9 büyüdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu