Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman Ekonomisi 1Ç21’de Hem Çeyreklik Hem Yıllık Bazda Küçüldü

Alman ekonomisi Ocak-Mart döneminde hem çeyreklik hem yıllık bazda küçüldü.
Alman Ekonomisi 1Ç21’de Hem Çeyreklik Hem Yıllık Bazda Küçüldü

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurt içi hasıla 2021’in ilk çeyreğinde beklentilerle uyumlu olarak küçüldü.

Yıllık bazda yüzde 3,4 daralma olurken çeyreklik bazda yüzde 1,8 küçülme oldu.

Ön tahminde yıllık yüzde 3,3 daralmaya, çeyreklik yüzde 1,7 daralmaya işaret edilmişti. Yani küçülme, beklentilerden kötü gerçekleşti.

Destatis, Alman ekonomisinin 2020’nin ikinci yarısında bir miktar toparlanmasının ardından Covid-19’un 2021’in başında ekonomik performansta başka bir düşüşe neden olduğunu bildirdi.

Aynı zamanda GSYİH’nin korona krizi başlamadan önceki çeyrek olan 2019’un dördüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 5,0 daha düşük olduğunu kaydetti.
Almanya GSYİH 1Ç21
Kaynak: Destatis

Pandemiye yönelik getirilen, devam eden ve kısmen yoğunlaştırılan kısıtlamaların, yılın başında hanehalkı nihai tüketim harcamaları üzerinde özellikle belirgin bir etkisi olduğu aktarıldı.

2021’in ilk çeyreğinde hane halkı nihai tüketim harcamaları, fiyat, mevsimsel ve takvim değişikliklerine göre yapılan düzenlemelerin ardından 2020’nin dördüncü çeyreğinden yüzde 5,4 düştü.

Hükümetin nihai tüketim harcamaları ise önceki çeyreğe göre biraz daha yüksek ((+%0,2) gerçekleşti.

Özellikle 2021 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektöründeki brüt sabit sermaye oluşumundan olumlu katkılar geldi. Oran dördüncü çeyreğinden yüzde 1,1 arttı.

Makine ve teçhizatta mevsimsellikten arındırılmış brüt sabit sermaye oluşumu bir önceki çeyreğe göre (-%0,2) hafif düştü. Dış ticaret de yılın başında arttı. Bununla birlikte, 2021’in ilk çeyreğinde mal ve hizmet ithalatındaki artış (+%3,8), ihracattaki artıştan (+%1,8) belirgin şekilde daha yüksek oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum