Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alan Greenspan: Bir Resesyon Olup Olmadığı Borsaya Bağlı!

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, bir resesyonun yaşanmakta olup olmadığının borsaya bağlı olduğunu ifade etti.
Alan Greenspan: Bir Resesyon Olup Olmadığı Borsaya Bağlı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Eski Federal Rezerv Başkanı Alan Greenspan, borsanın ABD’nin resesyona girip girmeyeceğini belirleyeceğini belirtti. Greenspan, “Garip bir şekilde, büyük oranda borsaya bağlı olacak,” ifadelerini kullandı.

“Ekonominin servet üzerindeki etkisini hafife alıyoruz ve bu tür dalgalı borsalar hareket ediyor. Tamamen anlamadığımızı ya da doğru ölçemediğimizi düşündüğüm bir etkisi var,” dedi.

Zenginlik etkisi, insanların varlıklarının değeri arttığında daha fazla harcama yapmalarını önerir. Greenspan, büyük bir borsa ayarlaması yapılırsa bunun çok kısa bir ayağa sahip olan ekonomide hissedileceğini kabul etmenin önemli olduğunu belirtti.

93 yaşındaki Greenspan, ABD-Çin ticaret savaşının büyük bir küresel sorun olduğunu ve küresel ekonomiyi aşındırdığını söyledi. Baştan sona tarife tehdidi Ağustos ayında borsada, Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın Mayıs ayından bu yana en kötü ayını çekmesiyle sonuçlandı.

ABD imalat sanayi ilk kez Ağustos ayında üç yılın en düşüğüne işaret ederken, ticaret savaşındaki son ekonomik yavaşlama göstergesi olarak yorumlandı.

Tahvil piyasası, ticaret savaşının artmasıyla geçen ay en büyük durgunluk uyarısını tekrar ateşledi. Verim eğrisi inversiyonu olarak adlandırılan, birçok piyasa uzmanı ve Fed tarafından izlenen, tarihsel olarak güvenilir bir durgunluk göstergesi olmuştur.

Merkez bankasının 1987’den 2006’ya kadar başkanlığını yapan Greenspan, “Bir çizelgeciyseniz pazarın nereye gittiğine dair biraz gerginleştiğiniz bir dönemde olduğumuzu unutmayın. Piyasadan henüz bilmediği bir şeyi seçmeyi zor buluyorum,” dedi.

Tarife kaynaklı satışların geçen ay ve Mayıs’ta gerçekleşmesine rağmen S&P 500 endeksi, 2019 yılında yüzde 16’dan fazla yukarıda seyrediyor.

Hong Kong Gerginliklerinin Azalmasıyla Dow Yükselişe Geçti

Hong Kong Gerginliklerinin Azalmasıyla Dow Yükselişe GeçtiBorsanın bugünkü açılış seyrine baktığımızda ise Hong Kong gelişmelerinin fiyatlandığını görüyoruz. İade yasasının resmen geri çekilmesiyle birlikte iyimser bir havanın yayıldığı Hong Kong’da, hükümet ve protestocular arasındaki gerginlikler azalırken, hisse senetleri yükselişe geçti.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 157 puan veya yüzde 0,6 oranında yukarıda işlem gördü. S&P 500 ise yüzde 0,6 oranında artarken, Nasdaq Kompoziti yüzde 0,8 oranında değer kazandı.

Hong Kong Lideri Carrie Lam, iade yasasını geri çekeceğini söyledi. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi yüzde 4 civarında yükseldi.

Bleakley Advisory Group’taki yatırım sorumlusu Peter Boockvar, “Lam’ın konuşmasına ilk cevap bir başparmak aşağı iken, ana anlaşmazlık masadan atılırken işler sakinleşmeli. Büyük resim sorunları, ikisi arasında kalsa da ancak önümüzdeki yıllarda 2047 devir teslimine yaklaştıkça daha da yoğunlaşacak. Fakat şimdilik devam edecek,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu