Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos Ayı Sanayi Üretimi Hem Euro Bölgesi Hem de AB’de Arttı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi sanayi üretiminin Ağustos 2020'de bir önceki aya göre yüzde 0,7, Avrupa Birliği’nde ise yüzde 1’lik arttığını açıkladı.
Ağustos Ayı Sanayi Üretimi Hem Euro Bölgesi Hem de AB’de Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi sanayi üretiminin Ağustos 2020’de bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttığını açıkladı. Avrupa Birliği’nde ise Temmuz’a kıyasla yüzde 1’lik artış kaydedildi.

Oran, Ağustos 2019 ile kıyaslandığında Euro Bölgesi’nde yüzde 7,2; AB’de ise yüzde 6,2’lik düşüş gösterdi.

Ağustos 2020’de, yani birçok üye devlette COVID-19 sınırlama önlemlerinin biraz gevşetildiği ayda, mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi aylık bazda Euro Bölgesinde yüzde 0,7 ve AB’de yüzde 1,0 yükseldi. Temmuz ayında sanayi üretimi Euro Bölgesi’nde yüzde 5,0 ve AB’de yüzde 4,9 arttı.

Veriler, ana endüstriyel gruplandırmaya ve üye devletlere göre aylık olarak karşılaştırıldı.
Ağustos Ayı Sanayi Üretimi Euro Bölgesi AB Artış
Kaynak: Eurostat

Ağustos’ta Euro Bölgesi’nde Temmuz karşılaştırıldığında, dayanıklı tüketim malı üretimi %6,8, ara malları %3,1 ve enerji %2,3 artarken hem sermaye malları hem de dayanıksız tüketim malları üretimi %1,6 düştü.

AB’de dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 5,7, ara malları yüzde 2,9 ve enerji yüzde 1,6 artarken dayanıksız tüketim malları üretimi %0,6, sermaye malları üretimi %1,1 azaldı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında sanayi üretimindeki en büyük artışlar yüzde artı 10’la Portekiz, yüzde 7,7 ile İtalya ve her ikisi de yüzde artı 6,7 ile Macaristan ve İsveç’te kaydedildi.

En büyük düşüşler ise yüzde eksi 13,4’le İrlanda, yüzde eksi 2,1’le Estonya ve yüzde eksi 1,2 ile Lüksemburg’da kaydedildi.
Ağustos 2020 Sanayi Üretimi
Kaynak: Eurostat

Ana endüstriyel gruplandırmaya ve üye devletlere göre yıllık karşılaştırmada ise Ağustos 2020’de Euro Bölgesi’nde Ağustos 2019 ile karşılaştırıldığında sermaye malları üretimi %13,2, ara malları yüzde 5,4 dayanıksız tüketim malları %3,9 ve enerji %3,6 düşerken dayanıklı tüketim malı üretimi %4,3 arttı.,

AB’de, sermaye malları üretimi %12,3, ara malları %4,6, enerji %4, dayanıksız tüketim malları %3 düşerken dayanıklı tüketim malı üretimi %5,5 arttı. Verilerin mevcut olduğu üye devletler arasında sanayi üretimindeki en büyük düşüşler yüzde eksi 15,8’le Lüksemburg, yüzde eksi 11,2 ile Almanya, yüzde eksi 7,3’le Almanya’da kaydedildi. Yalnızca Portekiz, Litvanya’da ve Polonya‘da artış gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu