Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AfDB: Virüs Sürerse Afrika GSYİH’si 2020’de %3,4’e Kadar Düşebilir

Afrika Kalkınma Bankası, Ocak’taki görünümüne ek raporunda kıta GSYİH’sinin 2020’de pandemi etkisiyle 145,5 milyar dolar ile 189,7 milyar dolar arasında kayıp yaşayabileceğini belirtti.
AfDB: Virüs Sürerse Afrika GSYİH’si 2020’de %3,4’e Kadar Düşebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Afrika Kalkınma Bankası (AfDB), yayımladığı yeni tahmin dizisinde kıtanın GSYİH’sinin en az yüzde 1,7 küçüleceği, virüsün 2020’nin ikinci yarısında devam etmesi durumunda küçülme oranının %3,4’e kadar çıkabileceği konusunda uyardı.

Afrika Ekonomik Görünümü 2020 Eki raporunda banka hükümetlerin Covid-19 enfeksiyon oranlarını iyi yönetmeleri şartıyla kıtanın ekonomik büyümesinin 2021’de toparlanabileceğini belirtti.

Pandemi etkisinin sosyo-ekonomik değerlendirmesini kapsamlı bir şekilde yapan AfDB, en kötü senaryoda 2020’deki yüzde 3,4’lük daralmanın ardından 2021’de yüzde 3 büyümenin gerçekleşebileceğini söyledi.

Tahminler 30 Ocak’ta yayımlanan Afrika Ekonomik Görümünü’ne ek olarak verilirken, o dönemde Afrika’nın 2020 ve 2021’de sırasıyla %3,9 ve %4,1 büyüyeceği öngörülmüştü.
AfDB Temel-Kötü Senaryo Daralma Tahmin
Kaynak: AfDB

Yeni ekte, 2021 ve sonrası için büyüme görünümünün büyük ölçüde Afrika hükümetlerinin salgın eğrisini düzleştirme ve ekonomileri yeniden açma politikalarındaki etkinliğine bağlı olacağı vurgulandı.

AfDB’den Charles Leyeka Lufumpa, politikacıların ekonomileri yeniden açmak için ekonomik faaliyeti çok hızlıca yeniden başlatmak ve nüfusun sağlığını korumak arasındaki dengeleri dikkatlice ölçmeleri gerektiğini dile getirdi. Ekonomik faaliyetlerin, farklı sektörlerin iletim riskleri temelinde kademeli olarak yeniden başlatılabileceğini ekledi.

54 Afrika ülkesinden sadece 21’inin klinik olarak salgın hastalıklarla başa çıkmaya hazır olduğu ve virüsün yayılmasının, büyük ölçüde ülkelerin enfekte olmuş hastaları ayırmaya ve tedavi etmeye hazırlığına bağlı olduğu kaydedildi.
Afrika Virüs Durumu
Kaynak: Worldometer

Ekte Afrika’daki pandemi eğrisinin yavaş yavaş düzleştiğini belirtilirken zayıf sağlık sistemleri ve sınırlı sosyal koruma göz önüne alındığında Covid-19’un yaşam ve geçim kaynakları için ciddi bir tehdit olmaya devam ettiği aktarıldı.

Kıtanın aynı zamanda Doğu Afrika’yı vuran çekirge istilası ve aşırı iklim olayları gibi diğer bölgesel tehditlere karşı savunmasızlığın sürdüğü belirtildi. Nitekim son 70 yılın en büyük çekirge istilasının geçim kaynakları için büyük tehdit oluşturduğu daha önce BM tarafından da söylenmişti.

Büyümenin daralması için öngörülen senaryolara göre ise Afrika 2020 yılında 145,5 milyar dolar ile 189,7 milyar dolar arasında GSYİH kaybedebilir.
Afrika En Büyük Beş Ekonomi Daralma Yönlendirilecek
kaynak: AfDB

Afrika Kalkınma Bankası Makroekonomik Politika, Tahmin ve Araştırma Departmanı Direktörü Hanan Morsy raporda şu ifadeleri kullandı:

“Afrika Ekonomik Görünümü 2020 Eki, son yarım yüzyılda ilk kez Afrika’nın COVID-19 salgınının bir serpintisi olarak ekonomik bir resesyonla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Bu, yoksulluğun azaltılmasında elde edilen kazanımları etkileyecektir. Tahminen 49 milyon Afrikalı yoksulluğa itilebilir ve yaklaşık 30 milyon iş ortadan kaybolabilir. Politika yapıcılar, iyi hedeflenmiş sosyal güvenlik ağı önlemleri yoluyla krizin savunmasız gruplar üzerindeki etkisini hafifletmek için hızlı hareket etmelidir.”

Acil politika müdahalelerinin öneminin üzerini çizen rapor, turizm, ulaşım ve eğlence sektörlerinin iyileşmesinin daha uzun sürebileceği konusunda uyardı. En kötü senaryoda ek 49 milyon Afrikalının aşırı yoksulluğa sürüklenebileceği belirtilirken Afrika’da aşırı yoksulluk içindeki kişi sayısının pandemi sonucu 2020’de 453,4 milyona ulaşabileceği, rakamın hiç salgın olmaması durumunda 425,2 milyon olarak tahmin edildiği görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu