Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB’nin Daralma Tahminleri Çoğalırken Asya için Sadece %0,1 Büyüme Öngörüldü

Asya Kalkınma Bankası, bölgenin bu yıl neredeyse hiç büyümeyeceğini ve bunun 1961'den bu yana en düşük oran olacağını söyledi. Detaylar şöyle;
ADB’nin Daralma Tahminleri Çoğalırken Asya için Sadece %0,1 Büyüme Öngörüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) gelen yeni bir tahmin dizisine göre gelişmekte olan Asya, koronavirüse yönelik salgını önleme tedbirlerinin ekonomik faaliyeti engellemesi ve dış talebi zayıflatması nedeniyle 2020’de neredeyse hiç büyüme kaydetmeyecek.

ADB’nin tahmini, IMF’nin Nisan ayında yayımladığı raporda Asya’nın 2020’de 60 yıldır ilk kez hiç büyüme kaydetmeyeceği yönündeki yorumuyla uyumlu geldi.

ADB, Nisan’da yayımladığı Asya Kalkınma Görünümü‘ne (ADO) ek olarak yayımladığı raporda, 2020 yılında bölge için yüzde 0,1’lik büyüme öngördü.

ADB’nin yeni tahmini, Nisan’daki yüzde 2,2’lik tahminden düşürüldü ve bu IMF’nin de belirttiği gibi 1961’den bu yana en yavaş büyümeyi temsil etti.
ADB Asya 2020 Yüzde 0,1 Büyüyecek
Kaynak: Asian Development Bank

2021 yılında gayri safi yurtiçi hasıla seviyelerinin öngörülenin altında ve kriz öncesi trendlerin altında kalacağı belirtilirken 2021’de toparlanmanın yüzde 6,2 olacağı belirtildi. Nisan raporunda da aynı seviye tahmin edilmişti.

Hong Kong, Çin; Kore Cumhuriyeti; Singapur, Taipei, Çin’in yeni sanayileşmiş ekonomileri hariç; gelişmekte olan Asya’nın bu yıl %0,4 ve 2021’de %6,6 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada; “Asya ve Pasifik’teki ekonomiler, kilitlenmeler yavaş yavaş azaltılsa ve belirli ekonomik faaliyetler yeni normal senaryoda yeniden başlasa bile, bu yıl COVID-19 salgınının darbesini hissetmeye devam edecek” dedi.

Asya Kalkınma Bankası, Mayıs ayında yayımladığı tahmininde de koronavirüsün küresel ekonomiye 8,8 trilyon dolarlık maliyet çıkarabileceğini belirtmişti.

Yasuyuki Sawada, 2021’de bölge için daha yüksek bir büyüme görünümü olsa da bunun başlıca nedeninin bu senenin zayıf rakamları olduğunu ve V şeklinde bir iyileşmenin olmayacağını belirtti. Hükümetlerin COVID-19’un olumsuz etkisini azaltmak ve daha fazla salgın dalgasının oluşmamasını sağlamak için politika önlemleri almaları gerektiğini vurguladı.

Birden fazla dalganın patlak vermesi, kamu borcu, finansal krizler, ABD ile Çin arasında ticaret gerginliklerinde yükseliş gibi aşağı yönlü risklerin devam ettiği söylendi.

Doğu Asya’nın yüzde 1,3 ile bu yıl büyüme kaydetmesi beklenen tek alt bölge olduğu görüldü ki rapora göre 2021’de büyüme %6,8 ulaşacaktı.
ADB Asya Enflasyon Tahmini
Kaynak: Asian Development Bank

2020 için GYSİH hedefi belirlemeyen Çin’in bu yıl yüzde 1,8 ve 2021’de yüzde 7,3 büyümesinin beklendiği aktarıldı. Nisan’daki rakamlar ise sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 7,3’tü. COVID-19’dan sert bir şekilde etkilenen Güney Asya’nın, Nisan ayında tahmin edilen %4,1 büyümeye kıyasla 2020’de %3,0 oranında küçüleceği tahmin edildi.

2021 büyüme beklentileri %6,0’dan %4,9’a revize edildi. 2020 mali yılında yüzde 4,2 büyüyen Hindistan’ın 31 Mart 2021’de sona erecek mevcut mali yılda yüzde 4 daralacağı ardından yüzde 5 büyüyeceği söylendi.

Güneydoğu Asya’daki ekonomik faaliyetin, 2021’de %5,2 oranında büyümeden önce bu yıl %2,7 oranında daralacağı öngörüldü. Kaldı ki Güneydoğu Asya ülkelerinde Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Doğu Timor için 2020 büyüme tahminleri hep daralma yönünde oldu.

Orta Asya’nın ekonomik faaliyetinin, ticaret kesintileri ve düşük petrol fiyatları nedeniyle Nisan ayındaki %2,8 büyüme tahminine kıyasla %0,5 oranında daralacağı tahmin edildi. Sınırlı ticaret akımları ve azalan turizm sayıları da Pasifik alt bölgesi için ekonomik görünümü zayıflattı ve yüzde 4,3’lük daralma öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu