Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarımı Yeni Yardım Paketiyle Koranavirüs Yaralarını İyileştirmeye Çalışacak

ABD'de hızla artan ölümlere rağmen salgın artış hızının normalleştiğini söyleyen Trump, ülkedeki çiftçilere açılan yardım paketinden söz etti.
ABD Tarımı Yeni Yardım Paketiyle Koranavirüs Yaralarını İyileştirmeye Çalışacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilançonun ağırlaştığı koronavirüs salgınında durum giderek kötüleşiyor. Neredeyse tüm dünyaya yayılan salgında ABD yine listede başı çekiyor. Önceki gün ekonomiyi yeniden canlandırma kapsamında üç aşamalı gevşetme programı açıklanan ülkede henüz tam uygulamaya geçilmemişken Trump’ın bu kararı eleştirilerin ortasında kaldı.

Salgın ABD’de o kadar ciddi boyutlardaydı ki Trump ir ara 100 bin ölümün yazılabilecek en iyimser tablo olduğunu söylemişti. Şimdi ise yeni ifadeleriyle gündeme gelen Trump, salgın artış hızında yavaşlama gördüğünü ifade etti. Ardından da 100 bin olarak belirlediği sayıyı 60-65 bin civarına çektiğini söyledi. Bu kadar ölüm sayısı da ABD için oldukça büyük bir kayıp olacak. Fakat Trump yaptığı değerlendirmede tünelin sonunda ışık gördüğünü aktardı.

Trump Salgın Hızı AçıklamalarıÜlkede salgın kaynaklı zararların etkileri bazı ekonomik göstergelere de yansımıştı. Nitekim Çarşamba günü açıklanan Mart ayı perakende satışları, uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar düşük gelmişti. Hemen ardından gelen Mart ayı sanayi üretimi de 1946 yılından bu yana en sert düşüşü kaydetmişti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 11 Nisan ile biten haftada 5.24 milyon olarak ölçüldü.

ABD Tarımla Uğraşanlara Yardım Paketi Verecek

ABD Tarımla Uğraşanlara Yardım Paketi VerecekBilindiği gibi pandemi nedeniyle ABD’DE hemen her sektör batma noktasına geldi. Tarım da bunlardan biri. Trump, ekonomik sıkıntıyla boğuşan ABD çiftçilerine 19 milyar dolarlık bir destek paketinin yolda olduğunu duyurdu. Söz konusu destekle birlikte belirtilen tutar doğrudan çiftçilere ulaştırılacak. Bununla birlikte ekonomik durumu çok kötü olan ailelere gıda yardımı da yapılacak.

Ülkede Covid-19 hasta sayısının bir hayli yüksek olması nedeniyle stoklarında fazlaca solunum cihazı bulunduran ABD, Trump’ın açıklamaları sonrası ihtiyacı olan ülkelere gönderilecek. Konuşmasında yüz binlerce maskenin de üretim aşamasında olduğunu açıklayan Trump, Meksika Devlet Başkanı ile bu konu hakkında iletişim halinde olduklarını aktardı.

ABD’li ekonomistlerin bir kısmı salgının ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde vaka ve ölüm sayılarının gösterilenden daha fazla olabileceği konusunda şüpheliydiler. CNBC’nin haberine göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından dün koronavirüs ölüm vakaları revize edildi.

Peki, revize sonrasında ne oldu? Çin’in Wuhan kentinde hayatını kaybedenlerin sayısının 2579 olarak belirlenmiş olması geçerliliğini kaybetti ve yeni rakam 3869 olarak belirlendi. Böylelikle ülke genelinde hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 4632’de belirlendi. ABD’de ise an itibarıyla 37 bin 175 insan hayata veda etti.

Konuşması sırasında en fazla vaka ve ölümün ABD’de değil Çin’de olduğunu iddia eden Trump, ülkedeki nüfus yoğunluğuna dikkat çekti.

Çin Toplam Vaka Grafik
Kaynak: Worldometer

Yukarıda Çin’de görülen toplam vaka sayılarının günlere göre nasıl ilerlediğini görebilirsiniz. Salgının 2019 yılı sonunda başladığı yer olan ülkede hastalık bir süre sonra kontrol altına alınmaya başlamıştı. Hemen ardından İtalya’ya oradan da İspanya’ya sıçrayan salgın, ABD’de görülen rekor vaka ve ölümlerle seyrini artırmıştı. Aşağıda ise koronavirüsün ABD’deki seyrini gösteren grafiği göreceksiniz;

ABD Toplam Vaka Grafik
Kaynak: Worldometer

Trump, ölü sayılarının yalnızda Wuhan kentinde revize edildiğine değindi. Burası dışında diğer eyaletler için bir şey söylenmediğine vurgu yaptı.

Trump: “Virüs 184 Ülkenin Canını Yaktı”

Trump Virüs 184 ÜlkedeŞuan salgının merkez üssü olarak görülen ABD’de hayatı normalleştirme çabaları sürse de bunun için önce vaka sayılarının ciddi oranda düşüş göstermesi gerekiyor. Verilere bakıldığında henüz böyle bir tablo görünmüyor. Bazı eyaletlerde karantina kurallarının gevşetilecek olması ise durumu daha iyiye getirecek gibi görünmüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu