Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mario Draghi: ABD’nin Tarife Tehditleri Avrupa’nın Güvenine Zarar Veriyor

Faiz oranlarının sabit tutulduğu AMB toplantısından sonra konuşan Mario Draghi, ABD'den gelen tarife tehditlerinin Avrupa güvenine zarar verdiğini söyledi.
Mario Draghi: ABD’nin Tarife Tehditleri Avrupa’nın Güvenine Zarar Veriyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugün gerçekleşen para politikası toplantısında; politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde +0,40’ta ve marjinal fonlama faizini yüzde 0,25’te sabit tutuldu. 2019 yılının sonuna kadar faizlerin mevcut seviyelerde olacağı belirtildi. Beklentiler de faiz oranlarının sabit tutulması yönündeydi.

AMB Başkanı Mario Draghi’nin ekibi tarafından analiz edilen verilerin, daha yavaş büyüme ivmesi olduğunu doğruladığı uyarısında bulundu.

Daha Yavaş Büyüme İvmesi UyarısıMario Draghi, kararın ardından ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen tarife tehditlerinin, Avrupa’nın ekonomik güvenine zarar verdiğini dile getirdi. Avrupa Birliği ve ABD’nin gündeminde, Washington’un Avrupa uçak sübvansiyonları için misilleme yapmak için tarife getirmek istediği AB ürün listesi önerisi bulunuyor.

Trump, Salı günü AB’nin uzun yıllar boyunca ABD’nin ticaretinden faydalandığını tweetledi. Trump’tan Avrupalılara gümrük tarifeleri tehdidini doğrudan referans alan Draghi, korumacılığın tehlikesinin Euro Bölgesi’nde büyümeyi azaltan potansiyel faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Draghi, “İlk önce ne olduğunu görmeliyiz, çünkü geçmişte kelimelerle eylemler arasında genellikle büyük bir uçurum vardır,” dedi.

Draghi Söylenen ve Eylemler FarklıYine de tehditlerin güveni baltaladığını ifade eden Draghi, dünyanın herhangi bir yerindeki genel zayıflığın da kısmen “daha fazla korumacı tedbirler tehdidi” ile ilişkilendirilebileceğini ifade etti.

Draghi, gelen verilerin zayıf kaldığını belirterek, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik beklentilere kasvetli bir bakış açısı sundu. Ancak durgunluk şansının düşük kaldığını belirterek bir daralma olasılığını reddetti.

Açıklamaların ardından Euro dolar karşısında yüzde 0,2 oranında gerileyerek 1,1238 dolardan işlem gördü.

Euro Dolar Karşısında Yüzde 0,2 DüştüDevlet tahvili getirileri düşük tona gerilerken, yatırımcılar merkez bankasından gelen ucuz bir para politikasının kesin olarak uygulanacağını öngördüğü için borsalarda yükseliş görüldü. Avrupa’nın büyük hisselerini barındıran Stoxx Europe 600 endeksi, Draghi’nin konuşmaları ile yükseliş kaydetti.

Draghi, TLTRO-III programının detaylarının ileriki dönemde açıklanacağını ve detayların ekonomiye bağlı olarak belirleneceğini ifade etti. Ilımlı genişlemeci politikaların ekonomi desteklediğini belirten Draghi, TLTRO’lar hakkında daha kapsamlı analize ihtiyaç bulunduğunu ve detayları için henüz erken olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu