Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Petrol Sondajlarında Nisan Sonundan Beri En Büyük Haftalık Azalış Kaydedildi!

ABD'nin petrol sondaj kuleleri sayısında 17-23 Ağustos arasını kapsayan dönemde bir önceki haftaya göre 16 adet azalış saptandı.
ABD’nin Petrol Sondajlarında Nisan Sonundan Beri En Büyük Haftalık Azalış Kaydedildi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün küresel piyasaların dikkatle takip ettiği Jackson Hole Toplantısı beklentileriyle petrol fiyatlarında yatay bir seyir hakim olmuştu. Cuma günkü işlemlerinde 60 dolar seviyelerinde bulunan petrol fiyatlarında hafif bir gerileme mevcuttu.

Bilindiği gibi ABD’nin petrol sektöründe görünüm belirleyici ve kısa dönemde gerçekleştirilen ham petrol üretiminde gösterge olarak bilinen sondaj kulelerinin sayısı önem taşıyor.

ABD’de bulunan söz konusu petrol sondaj kulelerinin sayısında 16-23 Ağustos haftasında 16 adet azalma meydana geldiği ortaya çıktı.

16 Adet Azalma Meydana GeldiPetrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes tarafından her hafta yayımlanan verilere bakıldığında, bahsedilen dönemde kaydedilen azalışla birlikte kulelerin sayısı 754’e düştü.

Bu azalış aynı zamanda 20-26 Nisan tarihleri arasından beri en büyük haftalık düşüşe işaret etti. Aynı zamanda bu hafta görülen gerileme son 8 hafta içindeki 7. düşüş olarak kaydedildi.

Son açıklanan verilerle birlikte ABD’deki petrol sondaj kulesi miktarının 2018 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine gerilediği öğrenildi.

Kuleler 2018'in Ocak Ayından Bu Yana En Düşük Seviyeye GerilediKulelerde görülen bu düşüşlere rağmen ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı geriliminin artması durumu göz önüne alındı. Buna göre iki ülke arasındaki yükselen tansiyon uluslararası petrol talebini ve bununla birlikte ham petrol fiyatlarını negatif etkiledi.

Diğer taraftan Brent petrolü kapanış fiyatını Perşembe günü 59,92 dolardan yapmıştı. Ardından söz konusu petrolün varil fiyatı dünkü işlemlerinde %1,32 kayıp yaşayarak 59,13 dolardan kapanış yaptı.

Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da Cuma günü %2,53 düştü. Günü 53,95 dolar ile kapattı. WTI Perşembe günkü kapanışını ise 55,35 dolardan yapmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ticaret savaşının ABD’nin ham petrol sevkiyatları için olumsuz bir görünüm yarattığına dair bir görüş ortaya atılmıştı. PVM Oil Associates analisti Stephen Brennock’a ait olan bu düşünce, Çin’in ABD’den petrol alımını kısa bir sürede önemli ölçüde azaltabileceği yönündeki endişeler arasında gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu