Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Kesilen Yardımlarla Ağustos’ta Yavaşladı

ABD'de tüketici harcamaları, kesilen işsizlik yardımlarının ardından Ağustos ayında yavaşlamaya işaret etti.
ABD Perakende Satışları Kesilen Yardımlarla Ağustos’ta Yavaşladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs salgını işsiz sayısının artmasına neden oldu. Bu kapsamda yapılan yardımlar ise artık kesilmeye başlandı. Milyonlarca Amerikalı için uzatılan işsizlik yardımlarının kesilmesiyle tüketici harcamalarının Ağustos’ta yavaşladığı görüldü.

ABD Ticaret Departmanı tarafından yapılan açıklamaya göre; çekirdek perakende satışlar, Ağustos ayında %0,1 oranında düşüş gösterdi.
Ağustos Ayı Çekirdek Perakende Satışlar
Görsel: Census

Temmuz ayının revize edilen perakende satışlar verisi ise %0,9’luk artışa işaret etmişti. Bu durum, pandeminin ardından görülen ekonomik toparlanmanın sarsıldığı konusunda kanıt olarak yorumlandı. Çekirdek perakende satışlar verisi, ülkede gayri safi yurt içi hasılanın tüketici harcama bileşenine en yakın karşılık olarak görülüyor.

Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve yemek hizmetlerini içermeyen bu veri için Reuters anketine katılan ekonomistler, %0,5 oranında artış öngörüyordu. Genel perakende satışlar ise Ağustos ayında % 1 artışa işaret eden beklentilere karşılık %0,6 artış gösterdi. Bu veri ise kısmen yüksek benzin fiyatlarının servis istasyonlarındaki gelirleri desteklemesine bağlı arttı.

Perakende ve yiyecek hizmetleri satışlarının Ağustos 2020 için ön tahminleri; bir önceki aya göre 537,5 milyar dolara ulaştı.
Ağustos Ayı Genel Perakende Satışlar
Görsel: Investing

Haziran – Ağustos 2020 dönemine ait toplam satışlar ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,4 artış kaydetti. Haziran 2020’den Temmuz 2020’ye kadar yüzdesel değişim ise %1,2’den %0,9’a yükseltildi.

Perakende satışlar verisi, bu ay açıklanan diğer verileri takip etti. Mayıs ve Haziran aylarında iş yerlerinin kapatılmasının ardından iş gücü piyasasının hız kaybettiği söylendi. İş büyümesinin de buna bağlı olarak Ağustos ayında biraz daha yavaşladığına dikkat çekildi.

İşsizlik yardımları için yeni başvurular, Eylül başında olağanüstü yüksek seviyelere ulaştı. Ayrıca üretim geçen ay yavaşladı ve imalatta yorgunluk belirtileri görülmeye başlandı.
Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam Rakamları
Görsel: BLS

En az 29,6 milyon kişinin işsizlik yardımı almak istemesi, tüketici harcamalarındaki yavaşlamanın en büyük işaretidir. Bu durum, Beyaz Saray ve Kongre’nin başka bir mali paket için duran müzakereleri yeniden başlatması için baskıyı artırabilir.

fk 600 dolarlık işsizlik desteği, Temmuz ayında sonlandırıldı. Tüm eyaletlerde bulunmayan 300 dolarlık haftalık bir destek ile değiştirildi. Program için fonların bu ay sonlanması bekleniyor. Ekonomistler, işsizlik yardımlarındaki azalmanın Ağustos ayında geliri yaklaşık 70 milyar dolar azalttığını tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu