Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Haziran’da Büyümeye Döndü

Mayıs’ta üç ay içinde ilk kez düşen Amerikan perakende satışları, Haziran’da büyümeye döndü.
ABD Perakende Satışları Haziran’da Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Haziran 2021 için perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Beklenti yüzde 0,4 düşüşe işaret ediyordu. Mayıs’ta yüzde 0,8 düşüş beklentilerinden kötü olarak yüzde 1,3 düşmüştü.

Yukarı yönlü sürprizin yapıldığı Haziran ayında perakende satışlar, Haziran 2020’ye göre yüzde 18,0 artışla 621,3 milyar dolar oldu.
ABD Perakende Ticaret Haziran
Kaynak: U.S. Census Bureau

Elektronik ve beyaz eşya mağazalarında, benzin istasyonlarında, giyim ve giyim aksesuarları mağazalarında, genel ticaret mağazalarında, çeşitli mağaza perakendecilerinde, restoran ve barlarda satışlar arttı.

Nisan 2021 ile Haziran 2021 dönemi için toplam satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,5 arttı. Nisan 2021 ile Mayıs 2021 arasındaki yüzde değişim yüzde 1,3 düşüşten yüzde 1,7’ye revize edildi.

Perakende ticaret satışları, Mayıs 2021’e göre yüzde 0,3 ve geçen yıla göre yüzde 15,6 arttı. Giyim ve giyim aksesuarları mağazaları Haziran 2020’ye göre yüzde 47,1 artarken yemek hizmetleri ve içme yerleri geçen yıla göre yüzde 40,2 arttı.

Bir önceki yıla göre değişime bakıldığında perakende satışlar yüzde 17,98 arttı. Çekirdek perakende satışlar yüzde 0,4 artış yerine yüzde 1,3 artarken yüzde 0,4 artış beklentileri rahatlıkla aşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu