Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı 123 Binle Mayıs’tan Bu Yana En Sert Düşüşü Kaydetti

Artan vakalar nedeniyle getirilen kısıtlamalarla ABD özel sektör istihdamı, pandemi sonrasında başlayan toparlanmadan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
ABD Özel Sektör İstihdamı 123 Binle Mayıs’tan Bu Yana En Sert Düşüşü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

21,5 milyon vaka ve 365 bin can kaybıyla salgından en kötü etkilenen ülke olan Amerika’da, işgücü piyasası derin yaralar açmaya devam ediyor. 26 Aralık’ta biten haftada işsizlik maaşı başvuruları 19 bin azalarak, 787 bine geriledi.

Ancak bunun yanında işe alımlarda da keskin bir düşüş var. ADP tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre özel sektör istihdamı Aralık ayında da düşmeye devam etti. Bu düşüş Nisan ayındaki sert kayıpların ardından başlayan toparlanmanın, en olumsuz verisi oldu.

Bir önceki ay piyasanın beklediğinden daha az gelerek 307 bin artan özel sektör istihdamı, Aralık’ta 123 bin geriledi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Azaldı
Kaynak: ADP

Ulusal İstihdam raporuna göre çalışan sayısı 500’den fazla olan işletmelerde 147 bin, 1-49 arasında çalışanı olan küçük işletmelerde 13 bin istihdam düşüşü gerçekleşti. 20-49 arasında çalışanı olan işletmeler personel sayısını 16 bin azalttı. Öte yandan 50-499 arasında çalışanı olan orta ölçekli işletmelerde istihdam 2020’nin son ayında 37 bin arttı.

1000’den fazla kişi çalıştıran büyük işletmelerin toplam işten çıkarma sayısı 169 bin olurken, 500 – 999 arasında çalışanı bulunanlarda 22 bin işe alım gerçekleşti. Son verilerle birlikte pandeminin başından bu yana özel sektör istihdamında yaklaşık 20 milyonluk düşüş oldu. Kasım ayındaki 307 binlik artış ise 304 bin olarak revize edildi.

İstidamda devam eden düşüşlerin ana nedeni ise artan vakalar nedeniyle yeniden getirilen kısıtlamalar oldu.
İstihdam Sektörel Dağılım
Kaynak: ADP

Eğlence ve konaklama sektörü Kasım’da 95 binle istihdamın en fazla arttığı alan olurken, Aralık’ta en çok düşenlerde başı çekti. Söz konusu dönemde virüs nedeniyle bazı eyaletlerde cafe ve restoranların kapatılması hizmet sektörünü olumsuz etkiledi. Yılın son ayında hizmet sektörünün istihdamı 105 bin azaldı.

Bilgi hizmetlerinde 6 bin, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 50 bin düşüş gerçekleşti. Bunun yanında eğitim ve sağlık hizmetlerinde 8 bin, finansal aktivitelerde 2 bin, inşaatta 3 bin, profesyonel iş dünyasında ise 12 bin artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu