Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektörü, Nisan Ayında 20,2 Milyon İş Kaybı Yaşadı

ADP tarafından paylaşılan bilgilere göre; ABD özel sektör istihdamı, Nisan ayında 20,2 milyon azaldı.
ABD Özel Sektörü, Nisan Ayında 20,2 Milyon İş Kaybı Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için ekonomik aktivitelere ara verilmesiyle istihdam sektörü geniş boyutta etkilendi. Amerikan insan kaynakları yönetimi yazılımı ve hizmetleri sağlayıcısı ADP, bugün yayımladığı raporda ABD’de özel sektör istihdamının koronavirüs kaynaklı olarak 20 milyondan fazla azaldığını duyurdu.

ADP, toplam 20 milyon 236 bin istihdam düşüşü olduğunu açıklarken, bunun tarihinin en kötü kaybı olduğunu belirtti.
ADP Özel Sektör İstihdamı Tarihi Düşüş
Görsel Kaynak: ADP Research Institute

2002 tarafından yapılmaya başlanan anket, tarihinin en kötü rakamlarına işaret ederken, Dow Jones anketine katılan ekonomistler 22 milyonluk bir azalma bekliyordu. Bir önceki rekor ise 2008 yılında başlayan finansal kriz ve ardından yaşanan Büyük Durgunluk dönemi sırasında Şubat-2009’da 834 bin 665 ile kaydedilmişti.

ADP Araştırma Enstitüsü Eş Başkanı Ahu Yıldırmaz, Nisan ayında kaydedilen toplam iş kaybının, Büyük Durgunluk sırasında kaydedilen toplam iş kayıplarının iki katından fazla olduğunu ifade etti. Sonraki haftalarda yaklaşık 8,3 milyon Amerikalının işsizlik parası için başvuruda bulunması bekleniyor. Son altı haftada 30 milyondan fazla kişi işsizlik sigortası başvurusunda bulunuldu.

Şirket büyüklüğüne göre inceleme yapıldığında; 1000’den fazla çalışanı olan büyük işletmelerde 7 milyon 621 bin iş kaybı oluştuğu görülüyor.
Şirket Büyüklüğüne Göre İş Kaybı
Görsel Kaynak: ADP Research Institute

500’den fazla çalışanı olan işletmelerde ise 1 milyon 342 bin kişilik iş kaybı meydana geldi. 50-499 çalışanı olan orta ölçekli işletmelerde 5 milyon 269 bin kişilik iş kaybı görülürken, 1-49 çalışanı olan küçük işletmelerde 6 milyon 5 bin iş kaybı gerçekleşti.

Mart ayında bir önceki aya göre 27 bin iş kaybı yaşanmıştı. Küçük işletmelerde 90 bin kişilik iş kaybı gerçekleşirken, orta ölçekte 7 bin ve büyük ölçekte 56 bin istihdam gerçekleşmişti. İmalat sektöründe 9 bin kişilik iş kaybı görülürken, hizmetler sektöründe 18 bin iş kaybı yaşanmıştı.

İmalat sektöründe 4 milyon 229 bin ve hizmet sektöründe 16 milyon 7 bin kişilik iş kaybı yaşandı.
Sektörler Bazında İş Kayıpları
Görsel Kaynak: ADP Research Institute

Doğal kaynaklar ve madencilikte 78 bin, inşaatta 2 milyon 477 bin ve üretimde 1 milyon 674 bin iş kaybı yaşandı. Hizmet sektörlerinde ise en fazla azalma, 8 milyon 607 bin iş kaybıyla dinlenme ve konaklama işinde gerçekleşti. İkinci sırada ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 3 milyon 440 bin iş kaybıyla yer aldı.

ADP Ulusal Franchise Raporu ise Nisan ayında 1 milyon 82 iş kaybına işaret etti. Restoranlarda 500 bin 200 ile en büyük kayıp gerçekleşirken, ikinci sırada 194 bin 300 ile konaklama yer aldı. Otomobil parçaları ve bayilerinde ise 167 bin 700 iş kaybı görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu