Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ocak ÜFE’si Aylık Bazda %1,3 Artarken Beklentilerden İyi Geldi

ABD'de Ocak ayına ilişkin ÜFE verileri, aylık bazda %1,3 artış kaydetti. Beklentilerden iyi gelen artışla birlikte %0,4'lük tahminler aşıldı.
ABD’de Ocak ÜFE’si Aylık Bazda %1,3 Artarken Beklentilerden İyi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkenin Çalışma Bakanlığı (Bureau of Labor Statistics) tarafından paylaşılan rapora göre, ABD’de Ocak ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık bazda beklentilerin üzerinde arttı.

Nihai talep için üretici fiyat endeksi, 2021’in ilk ayında bir önceki ay olan Aralık’a kıyasla mevsimsellikten arındırılmış verilere göre %1,3 oranındaki artış, Aralık 2009’dan bu yana görülen en büyük ilerlemeydi. Beklentiler %0,4 artış öngörüyordu.

Ülkede nihai talep fiyatları, Aralık’ta %0,3 ve Kasım’da %0,1 arttı. Düzeltilmemiş bazda nihai talep endeksi 12 aylık dönemde %1,7 arttı.
ABD ÜFE Ocak'ta Beklentileri Aştı
Görsel Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Son yılların aylık bazdaki en iyi performansını kaydeden ÜFE verileri, yıllık bazda ise %1,7 artışa işaret etti. Gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek ÜFE de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1,2 ve %2,0 arttı.

Öte yandan nihai talebe yönelik fiyatların Ocak ayındaki artışının üçte ikisi nihai talep hizmetleri endeksinden oluştu.

Nihai talep mal fiyatlarını ölçen endeks Ocak’ta %1,4 arttı. En son 2020’nin Mayıs ayında aynı oranda artmıştı.
Nihai Talep Endeksleri Ocak %1,4 Artış
Görsel Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Nihai talep hizmetleri fiyatları Ocak’ta %1,3 ile en büyük artışını kaydetti. Ocak’ta daha az ticaret, nakliye ve depolama içeren nihai talep hizmetleri ise %1,4’lük bir sıçrama gösterdi.

Portföy yönetimi fiyatları %9,4 arttı. Bununla birlikte ayakta tedavi masrafları (kısmi), misafir odası kiralama, makine ve araç toptancılığı, giyim, mücevher, ayakkabı ve aksesuar perakendeciliği, kamyon ve yük taşımacılığı endekslerinde de yükseliş kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu