Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Kuzey Kore ile Nükleer Anlaşması Yapmak için Büyük Tavizler Vermeli

Washington’un ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer bir anlaşmaya varılmadan önce büyük tavizler vermesi gerekeceği söylendi. Detaylar şöyle;
ABD, Kuzey Kore ile Nükleer Anlaşması Yapmak için Büyük Tavizler Vermeli
Yorum

Güney Kore’deki Pusan Ulusal Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Robert Kelly, Washington’un ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer bir anlaşmaya varılmadan önce büyük tavizler vermesi gerekeceğini söyledi.

Robert Kelly’nin yorumları, ABD ile Kuzey Kore arasında çıkmazla sonuçlanan son görüşmelerin üzerine geldi.

Görüşmelerin ardından Kuzey Kore’nin baş müzakerecisi ABD’nin müzakere masasına hiçbir şey getirmeyerek Pyongyang’ı hayal kırıklığına uğrattığını iddia etti.

Amerikalılar Kuzey Kore ile Nükleer Anlaşması Yapmak için Büyük Tavizler Sunmalı ABD Dışişleri Bakanlığı ise Pyongyang’ın ifadelerine katılmayarak, Amerikan delegasyonunun masaya yaratıcı fikirler getirdiğini ve iyi tartışmalar yaptığını söyledi. İşte bu gelişmeler üzerine konuşan siyaset bilimi profesörü, Beyaz Saray gerçek bir atılım istiyorsa, uzlaşmaya daha açık olması gerekebileceğini dile getirdi ve şöyle dedi: “Trump, Kuzey Kore bir şeyleri bırakırken bir çeşit zafer kazandı ve buna karşılık ABD çok fazla şeyden vazgeçmedi.”

“Eğer onlara ciddi miktarda nükleer silahları veya füzeleri için soracaksak, Amerikalıların buna karşılık Kuzey Koreliler için bazı büyük tavizler sunmaları gerektiğini düşünüyorum.”

Amerikalılar Kuzey Kore ile Nükleer Anlaşması Yapmak için Büyük Tavizler Vermek Zorunda Kalacak Yaptırımların giderilmesinin tek başına yeterince iyi olmayabileceğini anlatan Kelly, bunun yerine Washington’un, Kuzey Kore’yi ABD’nin egemen olduğu Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası benzeri kurumlara getirmek ve hatta Kore Savaşı’nı resmen sona erdirmek için barış anlaşması yapmak gibi çekici bir şey sunması gerektiğini öne sürdü.

Nükleer silahların Çin’i tek büyük müttefiki olarak kabul eden küçük, yalıtılmış Kuzey Kore ülkesi için değerli olduğunu savunan Kelly, bu silahların Pyongyang’ın savunma stratejisinin önemli bir parçası olduğunu ve ABD’den onları bırakmadan önce büyük bir teklif alacağını vurguladı. Aksi takdirde ABD’nin statükoyu kabul etmesinin gerekeceğini söyledi. ABD-Kuzey Kore ilişkileri hakkında konuşan başka bir araştırmacı ise siyasi gelişmelerin ikili nükleer müzakereler için gelecek görüşmeleri etkileyebileceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu