Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Küçük İşletme İyimserliği Ocak’ta 3. Ayında Düştü

Küçük işletme sahiplerinin ABD ekonomisine olan güveni, satış beklentileri ve iş koşulları gerilediği için Ocak’ta üçüncü ayında azaldı.
ABD’de Küçük İşletme İyimserliği Ocak’ta 3. Ayında Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin en büyük küçük işletme birliği olan Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu tarafından yayımlanan rapora göre NFIB Küçük İşletme İyimserlik Endeksi Aralık’taki 95,9’dan Ocak’ta 95’e geriledi. Son okuma, Mayıs ayından bu yana yeni bir düşük seviyeyi temsil etti.

Rakam aynı zamanda 47 yıllık ortalama olan 98’in üç puan altında gerçekleşti. Önümüzdeki altı ay içinde daha iyi iş koşulları bekleyen işletme sahipleri yedi puan düşüşle net negatif %23’e geriledi. Bu Kasım 2013’ten bu yana, yani yedi yılın en düşük seviyesi oldu.

Daha iyi iş koşulları bekleyen işletme sahiplerinin net yüzdesi, son dört ayda 55 puan düştü.
NFIB Küçük İşletme İyimserlik Anketi Ocak
Görsel Kaynak: Trading Economics

NFIB Baş Ekonomisti Bill Dunkelberg, Kongre başka bir teşvik paketini tartışırken, küçük işverenlerin geleceğe yönelik beklentileri belirsiz olduğundan güçlü bir mali destek sağlayacak herhangi bir ek rahatlamayı memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi. COVID-19 salgınının, küçük işletmelerin nasıl çalıştığını ve işletme sahiplerinin gelecekteki iş koşulları ve satışlar konusunda nasıl endişelendiğini belirlemeye devam ettiğini ekledi.

Anketteki temel bulgular şunları içerdi:
NFIB Küçük İşletme İyimserlik Anket Bulgular Ocak 2021
Kaynak: Trading Economics

Ankete katılan mal sahiplerinin %21’i en büyük iş sorunu olarak işgücü kalitesini seçti, bunu sırasıyla %19 ve %15 ile vergiler ve hükümet düzenlemeleri izledi. Dunkelberg; işe almanın daha az kısıtlı sektörlerde ve tüketici harcamalarının güçlü olduğu yerler için iyi olduğunu belirtti.

Ancak, iş koşulları ve düşüşteki gerçek satışlarla ilgili beklentilerle birlikte, pek çok küçük firma için geleceğim pembe görünmediğini ekledi. NFIB’in aylık iş raporu, iş büyümesinin Ocak ayında devam ettiğini gösterdi.

Firmalar, istihdamı son birkaç ayda firma başına ortalama 0,36 işçi artırarak Aralık ayındaki 0,30’dan 2 aylık güçlü bir performansa yükseltti. Bununla birlikte, işe alım coğrafi olarak ve endüstriye göre eşit gerçekleşmedi. İşletme sahiplerinin yüzde elli biri, Ocak ayında işe aldığını veya işe almaya çalıştığını bildirirken bu Aralık ayına göre değişmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu