Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Alımları Covid’e Rağmen Rekora İlerliyor

Ekonomi, Covid gerilemesiyle boğuşurken Amerikalıların konut satın alma çılgınlığı yaşadığı görüldü. Konut patlamasının nedenleri ortaya serildi.
ABD’de Konut Alımları Covid’e Rağmen Rekora İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ekonomisinde Covid-19 salgınının iz bıraktığı sektörlerden biri emlak oldu. Fakat diğerlerinin aksine konut piyasasında aşağı değil yukarı yönlü bir etki görüldü.

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi (Pew Research Center) tarafından yayımlanan bir raporda bu durum değerlendirildi. Amerika’da ev sahibi olma rüyasının pandemi ve ilişkili ekonomik gerileme tarafından bastırılmadığı ortaya serildi.

ABD Nüfus Sayım Bürosu verilerine göre 2020’nin son çeyreğinde tahmini 82,8 milyon sahibi tarafından oturulan mülk vardı.
ABD 2020 Son Çeyrek Ev Alım
Kaynak: U.S. Census Bureau

Ev sahiplerinin sayısı önceki yıla göre tahmini 2,1 milyon arttı. Mevsimsellikten arındırılmış dördüncü çeyrek verilerine göre bu, 2003 ve 2004 arasındaki konut patlaması sırasında (2,1 milyon) ev sahiplerinde meydana gelen önceki en büyük net artışı karşılıyor.

Pew Araştırma Merkezi, 2020’de 2,1 milyon ev sahibinin eklenmesinin yıllık %2,6’lık bir artışı temsil ettiğini, bunun da 1965’ten beri ev sahiplerinde görülen en büyük yedinci artış olduğunu aktardı.

Ev sahipliğindeki büyümenin bir kısmının, ekonomideki genel büyümeye ve ABD’deki hanehalkı sayısının zaman içindeki artışına bağlanabileceğini belirtti.

Ev sahipliğindeki sıçrama, birçok Amerikalı için mali zorluklar getiren bir dönemde meydana geldi. Salgın ABD işgücü piyasasını sert vururken en olumsuz etkiyi genç yetişkinler ve düşük ücretli mesleklerdeki işçiler aldı. Ve bu grupların her ikisinin de olası ev alıcıları olma olasılığı daha düşüktür.

Aynı zamanda, faiz oranları 2020’de rekor düşük seviyelerde seyrederek, bir ev için piyasada bulunanların bu adımı atmasını kolaylaştırdı. Salgın öncesi hanehalkı gelirlerinin rekor yüksek olması da etkenken ev sahiplerindeki net artış hacizlerdeki yavaşlamayı da yansıttı.

Durgunluk bazı ev sahiplerinin ipotek ödemelerini zorlaştırsa da haciz moratoryumları şimdiye kadar birçok ev sahibinin evini kaybetmesini engelledi. Dolayısıyla ekonomi 2020’de 1946’dan bu yana en kötü performansını yaşarken Amerikalıların ev sahibi olma oranlar rekora çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu