Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları İlk Kez Wall Street Tahminlerinin Altında Geldi

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları, haftalar sonra ilk kez Wall Street tahminlerini geride bırakarak beklentilerin altında geldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları İlk Kez Wall Street Tahminlerinin Altında Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de ekonomik verilerde dengesizlik sürüyor. Dün açıklanan perakende satışlar verisi, Ağustos ayında yavaşlamaya işaret etmişti. Bugün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise ilk kez tahminlerin altında geldi.

Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre; 12 Eylül’de sona eren haftada toplam 860.000 başvuru yapıldı.
Mevsim Etkilerinden Arındırılmış İlk Başvurular
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Dow Jones anketine katılan ekonomistler, önceki haftanın yukarı yönlü revize edilmiş 893.000 başvurusuna kıyasla 875.000 başvuru tahmininde bulunmuştu. İşsizlik maaşı başvuruları, koronavirüs pandemisini yavaşlatmak için ekonominin kapanmasıyla Mart ayı sonunda 6,9 milyon başvuru ile zirveye ulaşmıştı.

12 Eylül haftasındaki işsizlik maaşı başvurusu mütevazi bir iyileşme gösterse de henüz istihdam oranları düzelmiş değil. Wall Street’te daha fazla kişinin başvuru yapmasına yönelik tahminler söz konusuyken, bir azalmanın görülmesi az da olsa ekonomiye dair umut verdi.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, işsizlik maaşı başvurularını değerlendiren ilk isimlerden oldu.

El-Erian hem ilk seferde hem de devam eden başvuruların tahminlerin üstünde olmasına rağmen, rakamların hem ihtiyaç duyulan hem de mümkün olanın altında olduğunu tweetledi.

Başvurular, Ağustos ayının sonuna kadar haftada 1 milyonun üzerinde kaldı. Eylül ayının başlarında Çalışma Bakanlığı, virüs önlemlerinin ekonomi üzerindeki etkisini daha iyi açıklamak için mevsimsel faktörlere uyum sağlama şeklini değiştirdi.

Ekonomi, güçlü istihdam artışının olduğu bir yaz mevsiminin ardından şimdi yeni zorluklarla karşı karşıya. Ekonomistler ve sağlık uzmanları, koronavirüs vakalarındaki bir canlanmanın, ekonominin son birkaç aydır gördüğü kazanımları yavaşlatabileceğinden veya tersine çevirebileceğinden endişe ediyor.

Bir diğer iyi haber ise devam eden başvuruların FactSet’in 13 milyonluk fikir birliğine karşılık 916 bin düşüşle 12,63 milyon rakamına gerilemesi oldu.[/buyukyazi]

Devam eden başvurular için dört haftalık hareketli ortalama 532.750 düşüşle 13,5 milyona indi. Bu veri, Mayıs ayının başlarında 24,9 milyon ile zirveyi görmüştü.

Devam Eden Başvurulardaki Azalma
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Ekonomistler, işsiz işçilerin normalde yardımlara alacaklarına ek olarak haftada fazladan 600 dolarlık devlet yardımının sona ermesinin, iş piyasasındaki sorunları daha da kötüleştireceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte başvuruların hızı düşmeye devam ediyor.

Ancak toplam hala ABD’nin pandemi öncesi gördüğü herhangi bir seviyenin yakınında bulunmuyor. Manşet başvuru sayısının bir hafta gerisinde kalan toplam yardım alma miktarı, düzeltilmemiş rakamlara göre; 29 Ağustos’ta sona eren hafta için yükselerek 29,77 milyon oldu. Aynı zamanda normalde uygun olmayanlara açık olan Pandemik İşsizlik Yardımı programı kapsamında yardım alan kişiler, bu hafta 209.577 düşüşle 658,737’ye geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu