Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 4 Aralık Haftasında 184 Bine Düştü

ABD'nin beklenen verilerinden haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerden çok iyi geldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 4 Aralık Haftasında 184 Bine Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı 4 Aralık’ta sona eren hafta için işsizlik haklarından yararlanma başvurularını açıkladı. Buna göre işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuru yapan Amerikalı sayısı 184 bine geriledi.

Beklenti 215 bine düşüş yönündeydi. 27 Kasım haftasında 222 bin olmuştu. Rakam 227 bine yukarı yönlü revize edildi.

4 Aralık haftasındaki işsizlik maaşı başvuruları, Eylül 1969’dan bu yana yeni düşük seviyeyi işaretledi.
Haftalık İşsizlik Maaşı
KAYNAK: ABD Çalışma Bakanlığı

52 yılın düşük seviyesine gerileyen haftalık işsizlik maaşı başvuruları, devam eden ekonomik toparlanmanın ortasında işgücü talebindeki gücü yansıttı. Haftadan haftaya volatiliteyi ortadan kaldıran 4 haftalık hareketli ortalama, 218,75 binle yeni bir pandemi düşük seviyesine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmış bazda ilk başvurular 63,7 bin artarak 281 bine yükselirken, Kaliforniya (9,8 bin), Teksas (8,0 bin), New York (7,9 bin) ve Michigan’da (4,2 bin) kayda değer artışlar kaydedildi.

Bir süredir işsizlik maaşı alan işsizleri ölçen ABD’de devam eden işsizlik başvuruları, 27 Kasım’da sona eren haftada 1,900 milyon olan piyasa beklentilerinin üzerinde revize edilmiş 1,954 milyondan 1,992 milyona yükseldi. Dolar endeksi iyimser haftalık işsizlik maaşı başvurularının ardından 96 üzerinde artıda seyrini sürdürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu