Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, İran ile Ön Şart Olmaksızın Müzakere Etmeye Hazır!

ABD Başkanı Trump, İran ile konuşma koşullarının olup olmadığı sorusuna "endişelendiğim kadar değil, ön koşul yok," dedi.
ABD, İran ile Ön Şart Olmaksızın Müzakere Etmeye Hazır!
Yorum

Trump yönetimi haftasonu boyunca, ABD’nin İran ile ön koşulsuz olarak müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. Bu söylemler, İran ile ABD arasında Hürmüz Boğazı’nda yaşanan savaş gerilimi sırasında, İran’ın düşürdüğü ABD’nin insansız hava aracı üzerine Amerikalıların harekete geçmesinin ardından geldi. Trump ise yüzlerde kişinin hayatını kaybetme riski olduğu için saldırıdan vazgeçtiğini söylemişti.

Trump, İran’la konuşma koşullarının sorulduğunda, yönetimin nükleer program tartışmasını yinelediği halde ön koşul olmadığını söyledi.

Trump Ön Koşulsuz Görüşme YorumuBaşkan Trump, NBC’nin Meet The Press isimli programının geniş kapsamlı görüşmesinde İran konusunda yorumlarda bulundu. Trump’ın konumu, Orta Doğu’ya gitmeye hazırlanırken, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yinelendi.

Pompeo Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, “Ön koşul olmadan pazarlık etmeye hazırız. Şu anda bizimle iletişime geçmeye hazır olduklarına, bu konuşmalara başlayabileceğimize eminim,” dedi.

Mike Pence ise İran’ın nükleer silah edinmesine ve bölgede şiddete devam edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Pence, Nükleer Silaha İzin VermeyeceğizBaşkan Yardımcısı Mike Pence, “İran’ın nükleer silah edinmelerine asla izin vermeyeceğimizi ve bu bölgede şiddet uygulamaya devam etmelerine izin vermeyeceğimizi anlaması gerekiyor,” dedi. Pence, İran’dan yapılan herhangi bir yardımdan haberdar olmadığını da söyledi.

Pompeo, ABD’nin müttefikleri ile stratejik olarak uyumlu olduğundan emin olmak için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gideceğini söyledi. Pompeo, “Onlarla hepimizin stratejik olarak uyumlu olduğumuzdan ve küresel bir koalisyon kuracağımızdan nasıl emin olacağımız hakkında konuşacağız,” dedi.

Trump, Cumartesi günü, ABD’nin İran’a ek yaptırımlar getireceğini ancak İran tehdidini sadece propaganda olarak nitelediğini belirtti.

İran'a Yeni Yaptırımlar Geliyorİran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas El Müsavi, devletin haber ajansı IRIB’ın yayımladığı habere göre; bütün yaptırımların uygulandığı ve başka yaptırım kalmadığını söyledi. Başkan Trump, kendi adına bir anlaşmanın mümkün olduğuna inandığını söyledi. Trump, “Yapmak istiyorlarsa çok hızlı bir şekilde anlaşabiliriz. Fakat İran tekrar zengin bir millet olmak istiyorsa müreffeh bir millet olmak istiyorsa İran’ı yeniden harika yapalım,” dedi.

İran ile ABD arasındaki gerilimler son haftalarda arttı. Tahran, düşen dronun hava sahasını ihlal ettiğini iddia ederken, Washington uluslararası hava sahasında çalıştığını söyledi. Trump yönetimi İran’ı, Umman Körfezi’nde Hürmüz Boğazı yakınlarında iki petrol tankerine saldırmakla suçluyor. İran ise tankerlere yapılan saldırıları reddediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu