Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-İran Gerginlikleri Artarken Irak Çok Tehlikeli Olabilir

ABD’nin eski Irak büyükelçisi olan Douglas Silliman, ABD-İran gerginliklerinin artarken Irak'ın çok tehlikeli olabileceğini söyledi.
ABD-İran Gerginlikleri Artarken Irak Çok Tehlikeli Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD, İran ve Irak cephesindeki gerilim giderek yükselirken ilişkiler üzerine yapılan yorumlar da giderek endişe verici hale geliyor. Olaylar üzerine görüş bildiren eski bir büyükelçinin yorumu da bunu açıkça gösteriyor.

Dünyanın büyük bölümü ABD ve İran arasındaki gerilimlerde potansiyel bir yükselişten korksa da eski bir Amerikan büyükelçisi Irak içindeki şiddetin de Ortadoğu’da önemli bir istikrarsızlık kaynağı olabileceği konusunda uyardı. İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’nin ABD’nin emriyle Bağdat’ta öldürülmesinin ardından yükselen gerilim üzerine konuşan Douglas Silliman, açıklamalarıyla dikkat çekti.

2016’dan 2019’a kadar ABD’nin Irak büyükelçisi olan Douglas Silliman, saldırının Süleymani ile birlikte güçlü bir Iraklı milis liderini de öldürdüğünü belirterek Ebu Mehdi el-Mühendis’e atıfta bulundu.

Douglas Silliman El-Mühendis Ölümü Bugün CNBC’ye konuşan Silliman, kendisini en çok endişelendiren şeyin dünya basını ve dünyanın büyük bölümü olduğunu, çünkü onlar potansiyel bir Amerikan-İran çatışmasına bakarken Irak üzerindeki etkinin çok büyük olabileceğini söyledi. “Süleymani ve el-Mühendis kayıplarının Irak içinde çok tehlikeli olabileceğini düşünüyorum” diyen Silliman, Süleymani’nin İran Kudüs Gücü’nü yönetirken el-Mühendis’in İran Destekli Irak milislerini yönettiğini hatırlattı.

Şu anda Washington merkezli Arap Körfezi Ülkeleri Enstitüsü’nün başkanı olan Silliman, iki adamın dönüşümlü olarak Amerikan kuvvetlerine, rakiplerine ve Suriye’ye karşı şiddet eylemleri için bir hızlandırıcı görevi gördüğünü belirtti.

Douglas Silliman Süleymani El-Mühendis Öte yandan, hareketlerin İran veya Şii milislerin yararına olmadığını düşündüklerinde şiddetin artmasını engellediklerini de ekledi. Ebu Mehdi el-Mühendis’in Irak içindeki İran yanlısı Şii
milislerin büyük çoğunluğu üzerindeki kontrolü birleştirdiğini ve ölümünün bu milisleri gevşetebilecek bir liderlik boşluğu bıraktığını aktardı.

Düşüncesini, Şii milis gruplarının, çok yapılandırılmış ve disiplinli bir askeri organizasyon olan İran’ın Kudüs Gücü’nden farklı olduğunu belirterek açıkladı.

“Irak’taki bu denklemden çıkardığınız şey, Irak içindeki sayısız Şii milisleri birleştiren komuta ve kontrol yapısı ki bu milisler şu anda artık gidebileceklerini ve kendi başlarına bir şeyler yapabileceklerini düşünmek için özgür hissedebilirler. Yani görebileceğiniz şey, şiddet kullanmak için kararların kendilerine bağlı olduğunu hisseden öfkeli olan daha az deneyimli, daha az eğitimli milisler ve bu Irak için tehlikeli olabilir.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu