Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Haziran’da 2 Milyon 369 Bin İşe Alım Gerçekleşti

Çarşamba günü açıklanan ADP tarım dışı özel sektör istihdamına göre, Amerika’da işe alımlar Haziran’da artış gösterdi.
ABD’de Haziran’da 2 Milyon 369 Bin İşe Alım Gerçekleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınında 2 milyon 730 bin vaka ve 130 bini aşkın can kaybıyla merkez haline gelen Amerika Birleşik Devletleri’de açıklanan veriler toparlanmanın başladığına işaret ediyor.

Her ne kadar ülkede günlük vakalar rekor seviyelere çıksa da iş gücü aktivitelerinin yeniden başlaması işsizlik gibi temel sorunların da yavaş yavaş azalmasını sağlıyor.

ADP Research Institute tarafından açıklanan verilere göre, ABD tarım dışı özel sektör istihdamı Haziran’da artış gösterdi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Arttı
Kaynak: ADP Research Institute

Haziran ayında ülkede özel sektör istihdamı 2 milyon 369 bin arttı. Piyasanın beklentisi 2 milyon 900 bin artış olması yönündeydi. Mayıs verisi ise 2 milyon 760 bin düşüşten, 3 milyon 65 bin artışa revize edildi.

Söz konusu dönemde 1-49 arasında çalışanı olan küçük ölçekli şirketlerde istihdam 937 bin, 50-499 arası çalışanı olan orta ölçeklilerde 559 bin, 500’den daha fazla çalışanı olan büyük ölçeklilerde ise 873 bin artı.

Sektörel bazda baktığımızda üretim sektöründe 457 bin, hizmette 1 milyon 912 bin artış oldu. Üretim tarafında madencilik alanında istihdam edilenlerin sayısı 26 bin azalırken, inşaattakilerde 394 bin, imalatta ise 88 bin artış kaydedildi.

Şirket Büyüklüklerine Göre İstihdam
Kaynak: ADP Research Institute

Hizmet sektöründe en fazla istihdam artışı 961 bin ile otel ve konaklamada gerçekleşti. Bu da yaz aylarının başlaması ve turizm sektöründe canlanma olmasının etkisiyle gerçekleşti.

Onu 288 binle ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri, 283 binle eğitim ve sağlık, 215 binle diğer sektörler, 151 binle profesyonel iş dünyası ve 65 binle finansal faaliyetler takip etti. Amerika’da Haziran ayında bilgi alanında 55 bin istihdam kaybı gerçekleşti.

Yaklaşık 26 milyon çalışan ve 460 bin işverenden alınan bilgiye göre hesaplanan istihdam rakamları ülkede pandemi sonrasında iyileşmenin artarak devam ettiğini gösterdi. ADP Araştırma Enstitüsü Eş Başkanı Ahu Yıldırmaz, özellikle küçük ölçekli şirketlerde işe alımlardaki artışın önemine dikkat çekti.

Yaşanan sağlık krizine en fazla kurban veren ülke olan ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 14 Mart’tan bu yana 47 milyonu aştı. Salgın başlamadan önce işsizlik oranı son 50 yılın en düşüğünde seyrediyordu. %3,5 olan işsizlik oranı %14’leri geçerken, son açıklanacak verilerde %12’lere inmesi tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu