Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Hayal Kırıklığı Yaratan İstihdamı Daha da Kötüleşebilir

ABD’nin Kasım ayı işgücü rakamları hayal kırıklığı yaratırken son gelişmeler nedeniyle görünüm Ocak ve Aralık için daha az pozitif hale geldi. Son istihdam verilerine ilişkin yorumlar aşağıda;
ABD’nin Hayal Kırıklığı Yaratan İstihdamı Daha da Kötüleşebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte rekor büyüme bildirmesine rağmen artan vakalar, getirilen yeni kısıtlamalar ve teşvik belirsizliğiyle görünümü kararan ABD, son verisinde de yüz güldürmedi. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok altında kalmasıyla endişeleri artırdı. 440 binlik tahminlerin neredeyse yarısı kadar gelen rakam, ABD tarım dışı istihdamının Kasım’da 245 bin arttığını gösterdi.

Bunun üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti James Knightley, raporun baştan sona hayal kırıklığı yaratan bir okuma olduğunu söyledi. Anketin; ABD’de istihdamın 460 bin beklentiye karşı sadece 245 bin arttığını, işsizlik oranını hesaplamak için kullanılan hanehalkı araştırmasının ise aslında istihdamın 78 bin düştüğünü gösterdiğini dile getirdi.

Bu rakamların, diğer işgücü anketlerinin gösterdiğinden önemli ölçüde daha zayıf olduğunu belirten Knightley; “ve bizi her geçen gün daha fazla Covid vakası, hastaneye yatış ve hareket kısıtlılığı ile rahatsız edici bir durumda bırakıyor” dedi.

Ayrıntıların, özel sektör istihdamının sadece 344 bin arttığını ve hükümet istihdamının, esas olarak nüfus sayımı işçilerinin dönemlerini sonlandırması nedeniyle 99 bin düştüğünü gösterdiğini aktardı.
ABD Kasım 2020 İstihdam
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Özel mal üreten işler, imalat ve inşaat arasında eşit olarak bölünerek 55 bin artarken, hizmetlerin 289 bin arttığını kaydetti. Perakende işlerinin sayısı, eğlence ve misafirperverlikle yalnızca 31 bin kazanç ve iş hizmetlerinin yalnızca 60 bin artışla birlikte 35 bin düştüğünü de vurguladı.

Söz konusu sektörlerde net istidamın hala düşük olduğunu ve önümüzdeki birkaç hafta içinde daha fazla kısıtlamanın ortaya çıkması muhtemel olan Aralık iş raporunun muhtemelen sadece zayıf istihdam artışı göstereceğini bildirdi. Ocak ayının negatif rakama işaret edebileceğini ekleyen ekonomist, Kasım ayındaki 245 bin iş kazancından sonra bile toplam istihdamın Şubat ayına göre hala 9,87 milyon az olduğunun üzerini çizdi.

Dahası, çalışma çağındaki nüfusa oran olarak istihdamın, küresel mali krizin en kötü okumalarından bile oldukça düşük olduğunu ve kadınların işgücü piyasasına katılımının daha az olduğu 1980’lerin başlarıyla aynı seviyelerde kaldığını söyledi.

Aralık ayında istihdam artışı beklentisinin daha az pozitif göründüğünü kaydeden ekonomist, ekonomi ile ilgili kısa vadeli belirsizlik ve endişelere rağmen aşı beklentileriyle 2021 konusunda iyimser olmaya devam ettiklerini dile getirdi. 2021’in ilk çeyreğinden itibaren güçlü bir büyüme öngördüklerini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu