Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları 6 Haftada 30 Milyonu Aştı

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre; haftalık işsizlik sigortası başvuruları 6 haftada 30,3 milyona ulaştı.
ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları 6 Haftada 30 Milyonu Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomilerdeki koronavirüs darbesinin en önemli etkilerinden birisi yarattığı işsizlik oldu. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre; işsizlik sigortası için ilk kez yapılan başvurular, geçen hafta 3,84 milyona ulaştı. Bir önceki haftaya göre 603.000 azaldı.

25 Nisan’da sona eren haftaki işsizlik başvuruları, 21 Mart sonrası görülen en düşük seviyeye ulaştı.
ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları
Görsel Kaynak: St. Louis Fed

Ancak ABD tarihindeki en kötü istihdam krizinin bir parçası olarak, 6 haftalık toplam başvuru 30,3 milyona yükseldi. Talepler, 28 Mart haftasında 6,87 milyon ile rekor kırmıştı. O tarihten bu zamana azalarak gelse de hala rekor seviyelerde geziyor.

Dow Jones anketine katılan ekonomistler, 3,5 milyon başvuru gelmesini bekliyorlardı. Devam eden başvurular ise bir önceki haftaya göre 2,2 milyon artışla 18 milyona ulaştı. 4 haftalık hareketli ortalama yumuşayan oynaklıkla birlikte bir önceki haftanın ortalamasından 3,7 milyon arttı ve 13,3 milyona ulaştı.

Düzeltilmemiş rakamlara göre Washington eyaleti bir hafta öncesine göre %75 artışla 62.282’ye yükseldi. Eyaletler arasında en büyük artışa işaret etti. Kaliforniya’da ise 200.000’den fazla düşüş gerçekleşirken, Pennsylvania’da 63.321 başvuru azaldı.

Gelecek hafta açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi merakla beklenirken, FED Başkanı Powell yüzde 10’un üzerinde işsizliğe işaret etti.
ABD İşsizlik Oranı Tahminleri
Görsel Kaynak: Trading Economics

Powell dün yaptığı açıklamada, işsizlik oranının Mart ayındaki %4,4’luk seviyesinden %10’a yükseleceğini tahmin etti. FactSet tahminlerine göre; Nisan ayı tarım dışı istihdamının 2,25 milyon düşecek ve %15,1 işsizlik oranı gerçekleşecek. Donald Trump’ın danışmanı Kevin Hassett ise işsizliğin yüzde 16’ya yükseleceğini tahmin etmişti.

ABD tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor. Dün açıklanan 2020 ilk çeyrek GSYİH verilerine göre; %4,8 daraldı. Böylece 2008 krizinden bu yana en büyük daralmayı gerçekleştirdi. Dow Jones tahminleri ise %3,5 daralma olması yönündeydi.

İşsizlikteki artış, koronavirüs salgınını kontrol altına alma çabaları sonucunda ortaya çıktı. Bazı eyalet ve belediyeler, kendi ekonomilerini tekrar açmaya başlasa da ABD temel altyapısının çoğu karantinada bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu