Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dijital Hizmet Vergisine Misilleme Olarak Fransız Ürünlerine Tarife Getiriyor

Fransa’nın teknoloji şirketlerini hedef alan dijital hizmet vergisine karşılık olarak, ABD 2,4 milyar dolarlık Fransız malına ek tarife getirmeye hazırlanıyor.
ABD Dijital Hizmet Vergisine Misilleme Olarak Fransız Ürünlerine Tarife Getiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri olumlu gelişmelerle sürüyor. İki ülkenin üst düzey yetkililerinin yaptığı yoğun görüşmelerle kısmi anlaşmanın birinci aşamasının imzalanmasına çok yaklaşıldığı bildiriliyor.

Öte yandan anlaşma olacağına dair umutsuz beklenti içinde olanlar da mevcut. Son olarak Çin basınında ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong protestocularını destekleyen ve Çin’e yaptırım öngören yasa tasarısını onaylamasının görüşmelere gölge düşüreceğini yazdı.

Tüm dünya Çin ile olan gelişmeleri izlerken, ABD hükümeti Fransız mallarına da ek gümrük tarifesinin getirilebileceğini duyurdu.

ABD, dijital hizmet vergisine misilleme olarak 2,4 milyar dolarlık Fransız ürününe tarife getirmeye hazırlanıyor.

Robert LighthizerFacebook Inc., Amazon.com Inc. ve Apple Inc. gibi dev teknoloji şirketlerini hedef alan dijital vergilerin ardından ABD’den karşı bir hamle hazırlığının sinyali alındı. ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin ve Brezilya’dan aldıkları çelik ve alüminyum ithalatında tarife uygulanacağını açıklamıştı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise İtalya, Türkiye ve Avusturya’ya da dijital vergiler konusunda soruşturma başlatılmasının gündemde olduğunu ifade etti. Lighthizer yaptığı açıklama, ülke olarak şirketlerini adil olmayan bir şekilde hedef alan politikalar ve korumacılık uygulamaları ile mücadele etmek zorunda olduklarını belirtti.

Lighthizer konuşmasının devamında, “Ticaret Temsilciliği’nin bugünkü kararı, Birleşik Devletler’in ABD’li şirketlere karşı ayrımcılık yapan ya da bu şirketlere uygunsuz yük getiren dijital vergi uygulamalarına karşı harekete geçeceğine dair net bir sinyal veriyor.” sözlerine yer verdi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, iki ülke arasında anlaşma sağlanamaması durumunda tarifelerin yükseltileceğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur RossBaşta kendi ekonomileri olmak üzere küresel çapta yavaşlamaya ve piyasalarda volatiliteye sebep olan ticaret savaşlarını bitmesi herkesin yararına olacak. Dolayısıyla tüm dünyanın gündeminde yer alan en önemli konu bu müzakereler.

Analistler piyasanın bu yıl sonuna kadar anlaşma olmasını beklediğini söylüyor. En kötü ihtimalde ise 15 Aralık’ta ABD’nin yürürlüğe koyacağı Çin mallarına tarife uygulamasının ertelenmesini ümit ediyor.

Öte yandan Trump’ın geçen hafta Hong Kong’la ilgili yasa tasarısını onaylaması gerilimin artacağını yorumlanıyor. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise hükümetlerin bir anlaşmaya varamamaları durumunda 15 Aralık’ta tarifelerin yükseltileceğini kati bir dille telaffuz etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu