Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Et Tesisi Çalışanları İkilemde: Ya Sağlık Ya da Para

ABD'nin Nebraska eyaletindeki bir et üretim tesisinde çalışanlar, işe gitmekten çok korkmalarına rağmen tesisin kapanmasının yıkıcı ekonomik etkilerinden endişe ediyor.
ABD’li Et Tesisi Çalışanları İkilemde: Ya Sağlık Ya da Para
Son Güncelleme: 
Yorum

Son birkaç ayda dünyayı sarsan koronavirüs ölümlerinin adeta seriye bağlandığı ABD’de yaşam mücadeleleri sürüyor. Dünya nüfusunu şimdilerde 103 bin civarı azaltan salgının seyri izlenirken bir yandan da önlemler alınıyor. Başta ABD olmak üzere salgının görüldüğü ülkelerde iş yerleri birer birer kapatıldı, faaliyetler durduruldu ve binlerce insan işsiz kaldı.

ABD’nin Nebraska Eyaletindeki Bir Et Üretim Tesisinde Çalışanlar Çaresiz

JBS Çalışanları ÇaresizNBC News’in haberine göre; Salgının yıkıcı etkilerinin görüldüğü ABD’nin Nebraska eyaletindeki JBS adlı et üretim tesisi, 3500 civarı personeliyle faaliyetlerini sürdürüyor. Bölgede büyük oranda istihdam sağlayan bu tesis, aynı zamanda kasabaya virüsü yayan temel merkezlerden biri. Şöyle ki, orada çalışan 105 kişiden 28’nin Covid-19 testinin pozitif çıktığı biliniyor.

Söz konusu tesis, hem bölgedeki gıda ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor hem de bölge ekonomisinin ayakta kalmasına önemli katkılar sunuyor. Fakat çalışanlar, ülkenin tarihinin en zor günlerini yaşadığı şu dönemde büyük bir çaresizlikle karşı karşıya kaldı: Ya virüse rağmen çalışarak kendilerini ve ailelerini tehlikeye atacaklar, ya da ücretsiz izne çıkarak parasız kalacaklar.

Tesiste çalışanların büyük bir bölümü, virüsü kaparak ailelerine bulaştırmaktan çok korktuklarını, buna rağmen çalışmak zorunda olduklarını belirtiyor. Kısacası hem sağlıklarını kaybetmek istemiyor hem de işlerini kaybetmekten korkuyorlardı. Bir de şöyle bir durum vardı ki; işe giden sayısında meydana gelen azalma, işlenen et miktarında da azalmaya yol açacaktı.

JBS, Çalışanlarının Endişelerini Azaltmak için Güvenlik Önlemleri Aldı

JBS Güvenlik Önlemleri AldıDüzenli olarak çalışanlarının ateşlerini ölçen firmanın termal kameraları kullanıldığı da öğrenildi. Fakat buna rağmen personellerden bazıları tesisi yalnızca ABD’lilerin et ihtiyacını düşünmekle suçlayarak çalışanlarının sağlığını hiçe saydığını iddia etti.

İşletmenin yetkilisinden gelen açıklama, şirketin personel kayıpları yaşadığını belirtir nitelikteydi. Bunun yanında kendini iyi hissetmeyen ve koronadan şüphelenen çalışanların işe gelme zorunluluğu olmadığını ekledi. “Her gün binlerce ekip üyemiz, topluluğumuza ve ulusumuza bu krizle yüz yüze yardım etme imkânı sunuyor. Onları selamlıyor ve teşekkür ediyoruz.” dedi.

Diğer taraftan pandemiden dolayı tüm sektörlerin durma noktasına geldiği ABD’de gıda tedarşk zincirine özellikle hassasiyet gösteriliyor. Beslenmenin öneli olduğu bu hastalıktan korunmak isteyenler ise marketlere akın ederek sağlıklı yiyecekler tüketmeye çabalıyor. JBS çalışanları, bu marketlere sığır eti tedariği konusunda önemli bir rol oynuyor.

Bölgedeki diğer bazı tesislerde işçilerin hastalanmaya başlamasından sonra faaliyetlerini durdurduğu öğrenildi. Yalnızca ABD değil, Gürcistan Camilla’da da kümes hayvanları üretim tesisinde birkaç çalışanın virüs nedeniyle hayatını kaybettiği biliniyor. Virüsün en fazla tehlike yarattı ABD’nin başkanı Trump, insan canının ekonomiden çok daha önemli olduğu kanısına varmış olacak ki sağlıklı günler gelene deke ekonomiyi açmayacağını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu