Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Enflasyon Verileri Fed Faiz İndirimi Fiyatlamasında Düşüşe Neden Oldu

ABD’nin merakla beklenen enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, Fed’den uzun süredir beklenen faiz indirimi fiyatlamasında azalma meydana geldi.
ABD’nin Enflasyon Verileri Fed Faiz İndirimi Fiyatlamasında Düşüşe Neden Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin Haziran ayına ait enflasyon verileri bugün açıklanırken, Fed’den gelecek faiz indiriminin bu verilerden büyük ölçüde etkileneceği tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyon verilerinin son 1,5 yılın en büyük kazancına ulaştığı görülen raporda, Haziran ayında yükselişin yaşandığı söylenebilir.

ABD’de enflasyon rakamlarının yükselmesine rağmen Fed’in Temmuz sonunda faiz indirimine gideceği beklentilerinde bir değişim olmadı. Fakat söz konusu faiz indiriminde fiyatlama için aynı durum söz konusu değil.

ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin ardından Fed’in Temmuz toplantısına ilişkin piyasa fiyatlamasında azalma meydana geldi.

Fed'in Piyasa Fiyatlamasında Azalma Meydana GeldiYatırımcılar, Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre enflasyon verilerinden sonra Temmuz toplantısına dair piyasa fiyatlamasını düşürdü. ABD’de Mayıs ayında %0,1 artış kaydeden TÜFE, Haziran’da aylık bazda %0,1 artarken, yıllık bazda ise %1,6 artış gösterdi. Bununla birlikte çekirdek enflasyonun ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2.1 ile son 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü.

Ocak vadeli kontratlar, enflasyon verileri açıklanmadan önce 2019 sonu için %1.70’lik faiz öngörüyordu. Fakat bu rakam verilerin açıklanmasının ardından %1.725’i işaret etti. Ayrıca Ocak ayının kontratları, mevcut olan %2.41’lik efektif Fed faizinden 68.5 baz puanlık gevşeme belirtilerini oluşturdu.

Ağustos vadeli kontratlar, bu ay düzenlenecek Fed toplantısı için fiyatlamayı gösteriyor.

Ağustos Vadeli Kontratlar Fed Toplantısı için Fiyatlamayı GösteriyorEnflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Ağustos vadeli kontratlar mevcut durumu olan %2.085’ten %2.10’a yükselme kaydetti. Temmuz ayı için 31 baz puanlık bir indirim bekleniyor.

Yakın zamanda beklenen faiz indirimine yön verecek olan enflasyon verilerinden önce düzenlenen bir ankete katılan bazı ekonomistler, Haziran ayında TÜFE’de bir değişim beklememekle birlikte, yıllık bazda %1,6 yükseliş öngörüyorlardı.

Fed ise %2 enflasyon hedefliyordu. Dün faiz indirimi için sinyaller veren Powell’ın açıklamalarının ardından bugün enflasyon verilerinin düşük gelmesi durumunda 31 Temmuz’daki faiz indirimine netlik kazandırabilirken, güçlü enflasyon verilerinin bu beklentileri azaltabileceği öngörülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu