Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte %4,3 Büyüdü

Piyasaların merakla beklediği dördüncü çeyrek için ABD ekonomik büyüme verisi açıklandı.
ABD Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte %4,3 Büyüdü

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan nihai verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2020’nin son çeyreğinde üç aylık bazda yüzde 4,3 büyüdü. Rakamın yeniden yukarı yönlü revize edildiği görüldü.

İkinci tahminde GSYİH büyümesi yüzde 4,1’e hafifçe yükseltilmişti. Üçüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 33,4’lük rekor büyüme kaydetmişti.

BEA’nın raporuna göre yukarı yönlü revizyon, öncelikle özel envanter yatırımında yukarı yönlü bir revizyonu yansıttı ve bu revizyon, yerleşik olmayan sabit yatırım için yapılan aşağı doğru revizyonla kısmen dengelendi.

ABD GSYİH Büyümesi Yukarı Yönlü Revizyon
Kaynak: BEA

Reel GSYİH’deki artış, ihracat, konut dışı sabit yatırım, kişisel tüketim harcamaları (PCE), sabit konut yatırımı ve özel envanter yatırımındaki artışları yansıttı.

Bunlar kısmen federal hükümet harcamalarının yanı sıra eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşlerle dengelendi.

GSYİH artışı, hem yılın başlarında yaşanan keskin düşüşlerden devam eden ekonomik toparlanmayı hem de COVID-19 salgınının süren etkisini yansıttı.

Cari dolar GSYİH, üçüncü okumada yüzde 6,3 artarken reel gayri safi yurt içi gelir (GDI) yüzde 9,9 oldu. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 1,5’e aşağı yönlü revize edilirken gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 1,3’e düşürüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum