Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte %4,3 Büyüdü

Piyasaların merakla beklediği dördüncü çeyrek için ABD ekonomik büyüme verisi açıklandı.
ABD Ekonomisi Dördüncü Çeyrekte %4,3 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan nihai verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2020’nin son çeyreğinde üç aylık bazda yüzde 4,3 büyüdü. Rakamın yeniden yukarı yönlü revize edildiği görüldü.

İkinci tahminde GSYİH büyümesi yüzde 4,1’e hafifçe yükseltilmişti. Üçüncü çeyrekte ise ekonomi yüzde 33,4’lük rekor büyüme kaydetmişti.

BEA’nın raporuna göre yukarı yönlü revizyon, öncelikle özel envanter yatırımında yukarı yönlü bir revizyonu yansıttı ve bu revizyon, yerleşik olmayan sabit yatırım için yapılan aşağı doğru revizyonla kısmen dengelendi.

ABD GSYİH Büyümesi Yukarı Yönlü Revizyon
Kaynak: BEA

Reel GSYİH’deki artış, ihracat, konut dışı sabit yatırım, kişisel tüketim harcamaları (PCE), sabit konut yatırımı ve özel envanter yatırımındaki artışları yansıttı.

Bunlar kısmen federal hükümet harcamalarının yanı sıra eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşlerle dengelendi.

GSYİH artışı, hem yılın başlarında yaşanan keskin düşüşlerden devam eden ekonomik toparlanmayı hem de COVID-19 salgınının süren etkisini yansıttı.

Cari dolar GSYİH, üçüncü okumada yüzde 6,3 artarken reel gayri safi yurt içi gelir (GDI) yüzde 9,9 oldu. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 1,5’e aşağı yönlü revize edilirken gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 1,3’e düşürüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu