Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Ekonomisi 1Ç21’de Beklenti Üstü %6,4 Büyüdü

Merakla beklenen veriye göre dünyanın en büyük ekonomisi 2021’in Ocak-Mart döneminde beklenti üzeri büyüdü.
ABD Ekonomisi 1Ç21’de Beklenti Üstü %6,4 Büyüdü

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından bugün açıklanan verilere göre ABD’de gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH), 2021’in ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 6,4 büyüdü.

Beklentiler yüzde 6,1 büyümeye işaret ediyordu. Gerçekleşmesi durumunda bu 2003’ün üçüncü çeyreğinden sonra en hızlı ikinci GSYİH büyüme artışı olacaktı.

ABD GSYİH’si 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 4,3 büyüme kaydetmişti.
ABD Ekonomisi Ocak-Mart Büyüme
Kaynak: U.S. Bureau of Economic Analysis

Yüzde 6,4’lük büyüme ön tahminken, daha eksiksiz verilere dayanan ilk çeyrek için ikinci tahminin 27 Mayıs 2021‘de açıklanacağı söylendi.

Reel GSYİH’deki artışın, kişisel tüketim harcamaları (PCE), konut dışı sabit yatırımlar, federal hükümet harcamaları, sabit konut yatırımları ve eyalet-yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıttığı belirtildi.

Bunların özel stok yatırımı ve ihracattaki düşüşlerle kısmen dengelendiği eklendi

Cari dolar GSYİH, ilk çeyrekte yüzde 10,7 veya 554,2 milyar dolar artarak 22,05 trilyon dolar düzeyine ulaştı. Dördüncü çeyrekte GSYİH yüzde 6,3 veya 324,5 milyar dolar arttı.

Gayri safi yurtiçi alım fiyat endeksi, dördüncü çeyrekteki yüzde 1,7’ye kıyasla ilk çeyrekte yüzde 3,8 arttı.

PCE fiyat endeksi, yüzde 1,5’lik artışa kıyasla yüzde 3,5 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda PCE fiyat endeksi, yüzde 1,3’lük bir artışa göre yüzde 2,3 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum