Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, DSÖ’ye Sağladığı Fonu Kalıcı Olarak Kesme Fikrine Yakın

ABD ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında ipler gerilmeye devam ediyor. Trump, sağladığı fonları 1 ay içinde kesin olarak bitirme fikrini değerlendiriyor.
ABD, DSÖ’ye Sağladığı Fonu Kalıcı Olarak Kesme Fikrine Yakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları dünya genelinde bugün 4 milyon 894 bine çıktı. Can kayıpları ise 320 binin üzerine yükseldi. Tüm dünyanın aylardır yenmeye çalıştığı salgınla en güçlü mücadeleyi veren ABD’de ise 1 milyon 550 bin vaka ve yaklaşık 92 bin ölüm kayıtlara geçti.

Salgından en kötü etkilenen ülke olarak ABD, koronavirüsün yayılımından başından beri birilerini sorumlu tuttu. Salgını kasten tüm dünyaya yaymakla ABD tarafından suçlanan Çin, dün daha güçlü iddialarla karşı karşıya kalmıştı.

Süreç içinde Trump’tan DSÖ’yü suçlayıcı ifadeler de sıkça kullanıldı. Salgın sürecini etkili bir şekilde yönetemediği ve gizli saklı işler çevirdiği gerekçesi ile örgütü sert eleştiren Trump, 15 Nisan’da sağladığı fonu geçici olarak askıya aldığını açıklamıştı.

Trump’tan DSÖ’ye Yeni Tehditler Geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a bir mektup yollayan Trump, detayları Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Trump, örgütün salgınla mücadelede yaptıklarını ve Çin ile ilişkilerini sürekli gözettiklerini duyurdu ve bunun sonucunda bazı sonuçlara vardıklarını söyledi.

Trump’ın ifadelerinden dikkat çeken bazı kesitlerse şunlar oldu;

Trump DSÖ Suçlama DetayDSÖ’nün Çin ile olan ilişkilerine de değinen Trump, örgütün adil davranmadığını, Çin’in şeffaf olmamasına rağmen ona böyle bir suçlama yapmadığını dile getirdi. DSÖ’nün elindeki imkanlardan çok daha fazlasını kullanmak için yeterli alanı olduğunu vurguladı.

Trump’ın DSÖ Başkanına hitaben yazdığı mektupta ise şu ifadeler dikkat çekti;

Trump DSÖ Mektup DetayGörünüşe göre Trump, ABD’nin örgüte sağladığı fonu kalıcı olarak durdurma kararı alacak. 1 ay sonra yapacağı bu hamlenin bundan sonraki ilişkileri negatif etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca Trump’ın bu kararının koronavirüs salgınına etkili bir reform getirmemesi durumunda geçerli olacağı biliniyor.

Pandemi süresince bir Çin’e bir DSÖ’ye eleştiri okları yönelten Trump, salgınla mücadele konusunda başarısız olmakla suçladığı DSÖ ile ilişkilerinin gerilmesine neden oluyor. Gelecek hafta DSÖ ile ilgili yeni bir karar vereceğini ve bunu açıklayacağını duyuran Trump’ın daha sert yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu