Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Kısılan Destekler Artırılmazsa Ekonomik Toparlanma Zarar Görecek

FED yetkilileri ve bakanlar, acilen firmalara ve ABD vatandaşlarına verilen desteklerin artırılması gerektiğini düşünüyor. Aksi halde zaten kırılgan olan ekonominin daha da kötüleşeceği öngörülüyor.
ABD’de Kısılan Destekler Artırılmazsa Ekonomik Toparlanma Zarar Görecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 6 milyon 290 bin vaka ve 190 bine dayanan can kaybıyla, coronavirüs salgınında en kötü senaryoyu çizmeye devam ediyor.

FED başkanları ve hükümet yetkilileri ekonominin toparlanması için daha fazla desteğin şart olduğunu söylerken, bir yandan da aşı çalışmasına ilişkin tartışmalar gündemi meşgul ediyor.

Özellikle yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde aşı meselesinin siyasi malzeme olarak kullanıldığı yönünde eleştiriler, son günlerde kamuoyunda daha sık duyulmaya başlandı.

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, daha önceki söylemlerinde olduğu gibi ekonominin toparlanması için daha çok desteğin devreye sokulması gerektiğini söyledi.

San Francisco FED Başkanı Mary Daly Destek YorumuÇarşamba günü video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, azaltılan devlet desteklerinin yeniden artırılmaması durumunda ekonomideki büyümenin yavaşlayacağını söyledi. Diğer yandan %2 enflasyon hedefi doğrultusunda para politikası yönetiminde değişikliğe gidilmesinin, daha verimli sonuçlar sağlayacağını aktardı.

FED yetkililerinin hemen hepsi ABD halkına ve işletmelere daha çok mali teşvik sağlanması konusunda hemfikir. Cleveland FED Başkanı Loretta Mester de bunlardan birisi.

ABD Çeyreklik GSYH Verileri
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Mester, dün katıldığı bir konferansta; pandeminin yarattığı olumsuz etki düzelene kadar küçük işletmelerin, hane halkının, eyalet ve yerel yönetimlerin desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mester, işletmelerin ve tüketicilerin katıldığı anket sonuçlarını paylaşarak, neden fazla finansal destek sağlanması gerektiğini açıkladı. Yapılan ankete göre işletmelerin yarısı faaliyetlerinin salgın öncesi döneme en az bir yıldan önce dönmeyeceğini düşünüyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta yaptığı enflasyon açıklaması hakkında da değerlendirmede bulunan Mester, “Yeni strateji, enflasyon baskılarının ya da finansal istikrara yönelik risklerin olmadığı bir ortamda, güçlü istihdamın bir endişe kaynağı olmadığını ve para politikasının buna reaksiyon göstermeyeceğini açık hale getirdi.” şeklinde konuştu.

Bir yanda ekonomiyi toparlama çabaları sürerken, diğer tarafta aşı konusunun bir rant meselesi haline geldiğine yönelik tartışmalar büyüyor.
ABD'de En Çok Vaka Görülen Eyaletler
Kaynak: Worldometers

Washington Post’ta yer alan habere göre ABD’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimi olan FDA, 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde siyasi yanlı hareket ediyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve eski FDA yardımcı baş danışmanı olan Patricia Zettler, FDA onay vermeden önce aşıyı destekleyen kesin kanıtların kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, aşının bu yıl bitmeden hazır olacağını söylerken, bu açıklamasının seçim kampanyasının bir parçası olduğu konusunda yorumlar mevcut. Muhalefet kanadı FDA’nın onay vermede acele etmesinin büyük sorunlar yaşatabileceğini düşünüyor.

Halihazırda Moderna ve AstraZeneca’nın aşı çalışmalarında denemeler devam ediyor. Edinilen bilgiye göre AstraZeneca 2020 sonuna kadar aşıyı piyasaya sürecek.

Eski FDA komiseri Scott Gottlieb başta olmak üzere birçok FDA yetkilisi aşının güvenli olduğu konusunda mutabık. Acil kullanım yetkisinin kaldırılmaması gerektiğini düşünen kurum üyeleri diğer yandan ilaç şirketlerinin halkın güvenliği açısından daha net açıklama yapması gerektiğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu