Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Covid-19’dan Ötürü Tarihinin En Büyük Teşvik Paketine Hazırlanıyor

ABD ekonomisini toparlamak için çeşitli eylemlerde bulunan Temsilciler Meclisi, son olarak yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışıyor. Fakat tasarının Senato'dan geçemeyeceği öngörülüyor.
ABD, Covid-19’dan Ötürü Tarihinin En Büyük Teşvik Paketine Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten çok yıkıcı darbeler alan ABD, iç açıcı bir durumda değil. Öyle ki ülkede vaka sayısı 1 milyon 408 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 83 bine yükseldi.

Ülkenin çizdiği bu korkutucu tabloya rağmen ekonomik açılmalar için oldukça istekli görünen Trump, maliyeti vatandaşların canıyla ödenen tehlikeli bir oyunun içinde görünüyor. Ayrıca bazı ABD eyaletlerinde pozitif test sayısında artış görüldüğü bildiriliyor.

Son dönemde açıklanan ekonomik göstergeler, ülkenin durumunun daha da kötüye gidebileceği gerçeğiyle yüzleşme fırsatı sundu. Birçok veri tarihteki en kötüyü görürken, Salı günü açıklanan ABD Nisan ayı TÜFE’si de bunlardan biriydi.

Bugün, ABD Hazine Bakanlığı tarafından ülkede Nisan’da 738 milyar dolarlık bütçe açığı verildiği açıklandı. Bilindiği üzere salgın için alınan önlemler yapılan harcamaları artırdı. Ülke bu durumdayken hükümetteb yeni yardım paketleri gelmeye devam etti.

ABD Temsilciler Meclisi, ekonomik destek amaçlı yeni bir yardım paketi sundu.

Pandemi süresince 4 farklı teşvik paketi açıklayarak negatif etkileri daha az hissettirmeye çabalayan ülke, bu kez yeni bir yardıma odaklandı. CNN’in haberine göre Temsilciler Meclisi, Covid-19 için 3 trilyon dolarlık teşvik paketi sundu.

Demokratların “Kahramanlar Yasası” olarak adlandırdığı bütçe tasarısı şunları içerecek;

Kahramanlar Yasası İçerikTemsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi öncülüğünde atılan bu adımın yakın zamanda genel kurulca onaylanması bekleniyor. Genel kurul, tarih boyunca kendisine bu derece yüksek miktarlı bir bütçe tasarısı sunulduğuna ilk kez şahit oluyor. Bu da ekonominin adeta can çekiştiği gerçeğini bir kez daha gösteriyor.

Pelosi Yardım Paket Açıklama1815 sayfadan oluştuğu öğrenilen paket, yerel ve federal hükümetlere ekonomik desteği içeriyor. Ayrıca paketin hastalıktan dolayı iflas eden veya zarar eden işletmelere de parasal destek sağlayacağı biliniyor.

Hastalıktan dolayı hastanede tedavi gören ve işini kaybeden vatandaşların da unutulmadığı yardım paketinde hastanelere tıbbi araç gereç için de fon ayrıldı. Her şey planlanmışken, Nisan ayı bütçe açığının yüksek gelmesi nedeniyle Senato üyelerinin tasarıyı onaylamama ihtimali, tek pürüz olarak öne çıkıyor.

Senatodaki Cumhuriyetçi liderlerin ek bir acil durum finansmanına ihtiyaç olmadığını savunmaları bir çatışma başlatacak gibi görünüyor. Hatta Cumhuriyetçi Parti üyelerinden Johns Barrasso, söz konusu paket için “Şimdiden öldü,” dedi ve bütçe planının Senato’dan geçmeyeceğini kesin bir söylemle duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu