Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Yatırım Akışları 5 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Yapılan yeni bir araştırma ABD ile Çin arasındaki yatırım akışlarının iki ülkenin artan ticari gerilimleri nedeniyle beş yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.
ABD-Çin Yatırım Akışları 5 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
Yorum

Araştırma firması Rhodium Group tarafından yürütülen bir çalışma, ABD ile Çin arasındaki yatırım akışlarının iki ülkenin artan ticaret gerilimleri nedeniyle beş yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Bugün yayınlanan rapor, ABD ve Çin arasındaki iki yönlü doğrudan ve risk sermayesi yatırımlarının, yılın ilk altı ayında 13 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bu da 2018’in ikinci yarısından yüzde 18’lik bir düşüşe ve 2014’ün Ocak-Haziran döneminden beri en dip seviyeye işaret etti.

Neticede son aylarda yükselen ticaret anlaşmazlığının, yatırımcı duyarlılığını etkilediği bilinse de rakamlar mevcut durumun ne kadar olumsuz etkiler yaratabileceğini bir kez daha kanıtladı.

ABD-Çin Yatırım Akışları 5 Yılın En Düşük Seviyesinde Rhodium da bazı Çinli firmaların başlangıçta yüksek tarifelerden kaçınmak için ABD’de üretim merkezleri kurmayı düşündüğünü ancak gerilimler arttıkça planlarını askıya aldıklarını öne sürdü. Raporda bu tür bir şirkete örnek olarak da 500 milyon dolarlık yatırım planını donduran Bitmain Technologies gösterildi. Çalışmada ayrıca her iki tarafın da getirdiği düzenleyici zorluklara atıfta bulunuldu.

Çünkü Pekin sermaye çıkışları üzerinde daha sıkı kontroller yaparken ABD de Çin alımlarını onaylama konusunda daha sert davranmaya başladı.

Pekin Sermaye Kontrol ABD Düzenleme ABD’den Çin’e sermaye akışı açısından, Çin teknoloji sektörüne Amerikan girişim yatırımlarında kayda değer bir düşüş yaşandığı bildirildi. Rhodium raporunda; “Bu düşüş, yatırımcıların artan ekonomik belirsizlik ve artan duyarlılık karşısında daha seçici hale gelmesiyle geldi ki Çin’in teknoloji ekosisteminin bu kısımları yıllar süren hızlı büyümenin ardından aşırı ısındı” dedi.

İki yönlü yatırımlardaki son düşüş, bu yılın başlarında ABD ile Çin gerilimlerinin artmasıyla aynı anda geldi. Bu hafta Şanghay’daki görüşmelere ilişkin olarak da görüş bildiren Rhodium, ikili ilişkilerde yaşanan gelişmelerin ABD ile Çin arasında akan para miktarını etkileyeceğini savundu. “Politika ve siyasi görüşler, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki iki yönlü sermaye akışının gelecekteki yörüngesi için hakim değişkenler olmaya devam ediyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu