Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Ticaret Savaşını Bitirmek için Anlaşma Taslağı Üzerinde Çalışıyor!

ABD ve Çin’in ticaret savaşını sona erdirmek için bir anlaşma taslağı üzerinde çalıştıkları söylendi. Detaylar aşağıda;
ABD ve Çin Ticaret Savaşını Bitirmek için Anlaşma Taslağı Üzerinde Çalışıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Müzakerelere aşina olan yakın kaynaklara göre ABD ile Çin, yedi aydır devam eden ticaret savaşını sona erdirmek için anlaşmazlıklardaki en katı ilkelerle ilgili taahhütleri ana hatlarıyla belirlemeye başladı. Bu dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki çekişmede, şimdiye kadarki en önemli gelişmeye işaret etti.

Nihayetinde iki devler, yüzlerce milyar dolarlık malın üzerine ek tarifeler getirmiş, bu küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatmış ve tedarik zincirlerini eğrilterek üretime zarar vermişti. Yetkililerin Washington’da Perşembe ve Cuma günleri arasında yüksek düzeyde görüşmeler yapması beklenirken ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ekonomisindeki yapısal değişiklikler için yaptığı taleplerden uzak kaldıkları kaydedildi.

Ancak kaynaklar iki tarafın 1 Mart’a kadar bir anlaşmaya varması için görüşmelerde fikir birliği yaratabilecek şeylerin geniş ana hatlarının ortaya çıkmaya başladığını öne sürdü.

Kaynaklara Göre ABD-Çin Ana Hatları Taslak Hazırlıyor Müzakerecilerin yapısal meseleler hakkında altı mutabakat zaptı hazırladıkları bildirildi. Bunlar kaynaklara göre, zorunlu teknoloji transferi ve siber hırsızlık, fikri mülkiyet hakları, hizmetler, para birimi, tarım ve ticarette tarife dışı engellerdi. Öte yandan, ABD ile Çinli yetkililer arasında geçen hafta Pekin’de yapılan toplantılarda iki taraf metin alışverişinde bulunmuş ve kaynaklardan birine göre kağıt üzerinde yükümlülüklerin ana hatlarını belirlemeye çalışmıştı.

İşlemin gerçek bir ticaret müzakeresi haline geldiğini söyleyen kaynak, öyle ki katılımcıların hafta sonunda çalışmaya devam etmek için Pekin’de kalmayı düşündüklerini anlatmıştı.

Pekin Müzakereleri Açıklama Fakat sonradan bunun yerine birkaç gün ara vermeye ve Washington’da toplanmaya karar vermişlerdi. Görüşmeler hakkında samimi bir şekilde konuşmak için isimlerinin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, uzlaşı belgelerinin iki ülke arasındaki ticaret ilişkisini etkileyen en karmaşık meseleleri kapsadığını ve ABD açısından bakıldığında ilk başta Trump’ı Çin ithalatı için vergi almaya yönlendiren uygulamalarını sona erdirmek anlamına geldiğini dile getirdi.

Kaynaklardan bir tanesi görüşmelerin hala başarısızlıkla sonuçlanabileceği konusunda uyarsa da uzlaşı belgelerinin Çin’in hem geniş ilkeler hem de kilit konularda özel taahhütlerde bulunmasını sağladığını bildirdi.

Çin Geniş Konular Kilit Meseleler Taahhüt Sağlıyor Bu da akıllara ABD’nin Pekin’de iş yapan şirketlerinin teknolojilerini yerel ortaklarla paylaşmaya ve fikri mülkiyet sırlarını teslim etmeye zorlandıkları yönündeki iddialarını getirdi. Çin bu iddiaları reddetse de Trump yönetimi ayrıca endüstriyel sübvansiyonlar, yönetmelikler, işletme ruhsatlandırma prosedürleri, ürün standartları incelemeleri ve diğer uygulamalar dahil Çin’deki tarife dışı engellere itiraz ediyordu. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de Çin’i finansal hizmet piyasalarını Visa ve MasterCard dahil daha çok yabacı firmaya açmaya çağırmıştı.

Para birimi konusunda ise Mnuchin dahil ABD yetkilileri Pekin’i, geçen yıl Çin yuanının dolar karşısında önemli seviyede zayıflamasının ardından devalüasyona karşı uyarmıştı.

ABD Çin'e Para Birimini Sabit Tut Dün alınan haberlere göre de Trump, Oval Ofis’te gazetecilere verdiği demeçte görüşmelerin iyi gittiğini söylemiş, ayrıca ABD’nin ticaret görüşmelerinin bir parçası olarak yuanın değerini sabit tutmasını istediği aktarmıştı. Kaynak da iki tarafın anlaşmak için bir yaptırım mekanizması tartıştığını söyledi. Partiler bunun yanında Çin’in ABD ile olan ticaret fazlasını azaltabileceği 10 maddelik bir listeye bakıyorlardı.

Listede tarımsal ürün satın alımları, yarı iletkenler gibi enerji ve ürünler yer alıyordu. Nihayetinde 1 Mart’a kadar olan süre giderek azalıyordu ve Trump Salı günkü açıklamasında Çin’in hızlı bir şekilde hareket etmeye teşviki olduğunu söyledi. Şimdi gözler; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Çin Başkan Yardımcısı Liu He’nin önderliğinde Perşembe ve Cuma günü gerçekleştirilecek olan müzakerelerden gelecek haberlere çevrildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu